Bilgi Yeriniz

Evin Güzel Kokması İçin Ne Yapılmalı?

24.04.2018
2.456
Evin Güzel Kokması İçin Ne Yapılmalı?

Hepimiz evimizin ilk girişte güzel kokmasını arzu ederiz çünkü evin kokusu, oldukça önemli bir konudur. Bunun için birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi, evde güzel kokunun sürekli olarak hissedilmesi için yeterlidir.

Evin Güzel Kokması İçin Genel Öneriler

İlk olarak bilinmesi gereken, temizlik yapılırken camların açılarak evin her köşesinin mutlaka havalandırılması gerektiğidir. Yerler silindikten sonra pencereler ve kapılar yeniden kapatılabilir.

Evde güzel kokunun yürüdükçe hissedilebilir hale gelmesi için yüzey temizlemek için silme suyuna sıradan kimyasal yüzey temizleyiciler yerine bahar kokuları ya da daha soft kokulara sahip olan kokular damlatılabilir. Bunun yanında, perdelerin de düzenli olarak (söz gelimi 3 ayda bir) yıkanması da evde sürekli güzel ve ferah bir koku oluşmasına yardımcı olacaktır.

  • Portakal kabukları evde güzel bir koku oluşması için doğal bir yöntem olarak kullanılabilir. Bunun için portakal kabuğunun içine kokusuz mum yakılarak doğal ve mis gibi bir koku elde edilebilir.
  • Güzel kokulu bir yumuşatıcı sulandırılarak spreyli bir şişeye konularak zaman zaman odalara sıkılabilir.
  • Banyo ve tuvaletin güzel kokması için hem kokulu sabun alınabilir hem de tuvalet fırçasının bulunduğu kabın içine çamaşır sulu ve yumuşatıcılı bir karışım hazırlanabilir. Böylece her kullanımda, hem tuvalet yeniden temizlenecek hem de banyo ve tuvalette kötü kokudan eser kalmayacaktır.
  • Kapının hemen girişine tütsü ya da kokulu mumlar konabilir. Aynı zamanda oda parfümü de yine girişe asılarak eve ilk girişte hoş bir koku alınması sağlanabilir.

Çöp Kokusu Nasıl Giderilir?

Uzun müddet kullanılan çöp kovasının kokusu, tüm mutfağı ele geçirmiş olabilir. Bunun önlenebilmesi için ilk olarak yapılması gereken, elbette ki çöp kovasını temiz tutmaktır. Ayda 1 kere bile olsa çöp kovasının içi ve dışı deterjanla temizlenmeli ve mutlaka içinde çöp poşeti ile kullanılmalıdır. Çöp kovasının ağzı kesinlikle açı olmamalıdır. Bunun için pedal çöp kovaları oldukça pratik olacaktır.

Temizlenmesine rağmen kokusu gitmeyen ve tüm mutfağa yayılan çöp kovasının içi sirke ile de temizlenebilir. Sirke, doğal bir üründür ve çöp kovası içindeki mikropların kırılması, kokuların giderilmesi için kullanılabilecek en uygun seçeneklerden bir tanesidir.

Evdeki Sigara Kokusu

Evin her yanına sinen ve gitmek bilmeyen sigara kokusu, kadınların ev kokusu konusundaki en büyük sorunlarından bir tanesidir. Bunun için evin yalnızca sık havalandırılan bir odasında sigara kullanımına izin verilmesi, evin diğer odalarına da sigara kokusunun sinmesini engelleyecektir.

Eve sinen sigara kokusunu kalıcı olarak gidermenin yöntemi ise, üzün sirkesi dolu bir kaseyi, odanın bir köşesine yerleştirmektir. Bu sayede sigara kokusu 2 gün içinde tamamen ortadan kaybolacaktır.

Ev Girişindeki Ayakkabılık Kötü Kokuyor

Sürekli olarak kullanılan ve genel olarak ev girişinde yer alan ayakkabılar, kötü bir kokuya neden olabilmektedir. Bunun için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri sirke ve karbonattır. Karbonat, doğal bir koku gidericidir bu nedenle bir kabın içinde ayakkabılığa yerleştirilen karbonat, bir süre sonra ayakkabılıktan gelen kötü kokunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.