Bilgi Yeriniz

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Yok Edilir?

28.07.2018
2.211
Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Yok Edilir?

Evdeki rutubet kokusunu gidermek aslında uygulanacak basit birkaç yöntem ile oldukça mümkündür. Fakat rutubet kokularının asıl oluşum nedeni genelde evin yapısından kaynaklandığı için bu çözümler kalıcı olmayacaktır.

Fakat bazı rutubetlerin oluşma nedeni evin yapısından değil de kişinin evi yanlış kullanmasından kaynaklı da olabilmektedir. Böyle bir durum da yine kötü koku oluşumuna sebep olabilmektedir.

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

1-)Karbonat

Karbonat rutubet kokularını gidermede oldukça iddialı bir üründür. Öncelikle rutubet kokusunun yoğun olduğu yerleri sıkça havalandırmak gerektiğini unutmamalısınız. Aynı şekilde bu bölgede farklı yerlere yerleştireceğiniz kase içindeki karbonatlar da yine rutubet kokusunu büyük oranda emecektir. Bu kaseleri uzun süre bekletmemeniz gerektiğini hatırlatalım. Çok yoğun bir rutubet kokusundan bahsediyorsak, 4 saatte bir kasedeki karbonatları değiştirmelisiniz.

2-)Portakal Kabuğu

Bu uygulama çok baskın olmayan rutubet kokuları için birebir bir çözümdür. Burada yapmanız gereken, tamamen soymuş olduğunuz portakalın kabuklarına kuru karanfil batırmanız gerekiyor. Karanfil batırdığınız portakal kabuklarının odanın farklı yerlerine yerleştirmeniz de rutubet kokusunun azalmasına, portakal ve karanfil kokmasına sebep olacaktır.

3-)Koku

Yine rutubet olan odaya hafif, parfüm olmayan oda kokusu yerleştirmeniz de rutubet kokusunun büyük oranda önüne geçecektir.

4-)Türk Kahvesi

Türk kahvesinin yoğun koku emici özelliği bulunmaktadır. Aynı karbonat yönteminde olduğu gibi kaseler içine az az koyduğunuz kahveleri, rutubet olan odanın farklı bölgelerine koymanız, kahvenin rutubet kokusunu emmesine ve odanın Türk kahvesi koymasına sebep olacaktır.

5-)Temizlik

Rutubet olan bölgenin temizliğinin düzenli aralıklarla ve detaylı bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Sık temizlenen alanda rutubet kokusu daha az olmaktadır.

Rutubet Kokusunu Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Rutubet oluşumunun en büyük nedeni evin nemli olmasından kaynaklanmaktadır. Aslında evde yapılan işlemlere dikkat edildiğinde rutubet kokusu hiçbir uygulamaya gerek kalmadan kendiliğinden azalabilmektedir.

  • Banyolarda oluşan rutubet kokusunu gidermek için kokunun nedenini bulmak doğru bir adım olacaktır. Bu tür alanlarda oluşan kokunun nedenleri çoğu zaman banyonun duştan sonra buharlı bırakılmasıdır. Eğer duş aldıktan sonra banyoda çok fazla buhar oluşmuşsa kapıları bir süre açık bırakmanız gerekmektedir.
  • Evin içinde çamaşır kurutmamaya özen göstermelisiniz. Bu tür yapılan küçük hatalar da evin rutubetlenmesine neden olabilmektedir.
  • Özellikle kış aylarında yanan peteklerinizin önünü kapatmamalısınız. Bu durum da özellikle peteğin olduğu duvarın rutubetten zarar görmesine sebep olacaktır.
  • Evinizi sık sık havalandırın. Yazda olsa kışta olsa bu oldukça önemli bir detaydır. Evlerin, duvarların nefes alabilmesi çok önemlidir.
  • Yine duvarlarınızı boyarken boyanın üzerine kat kat boya yapmaktan kaçınmalısınız. Bu durum duvarların nefes almasını engelleyeceği için rutubet kokusu gibi kötü koku oluşmasına sebep olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.