Bilgi Yeriniz

Evde Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

23.05.2018
1.850
Evde Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Yatakların insan hayatındaki yerini düşünürsek temizliği de oldukça önem gerektiren bir işlemdir. Evde yapılmak istenen yatak temizliği genelde göze çok meşakkatli, yorucu ve korkutucu gelmektedir. Fakat aslında sandığınız kadar zaman alıcı bir işlem değildir. Birkaç pratik yöntem ile bu durumla başa çıkmak mümkündür.

Evde Yatak Temizliğinin Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle eğer yatağınızı her temizlemenizde zorlu lekeler ile mücadele etmek istemiyorsanız, lekelere erken müdahale edin ve yatağınızı düzenli zaman aralıkları ile siliniz. Böylelikle çabuk kirlenmesine engel olabileceğiniz gibi, siz de saatlerce uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Şimdi yatağınızı temizleme yöntemlerinden bahsedecek olursak;

1-)Limon ve Su

Özellikle durmaktan dolayı oluşan lekelerde oldukça işe yarayan bu yöntem, elinizin altındaki malzemelerden oluşuyor. Limon ve suyu karıştırıyorsunuz. Elinizde sprey şişe varsa, karışımınızı içine ekleyip lekenin üzerine birkaç kez sıktıktan sonra bekleyin. Sonraki işlem olarak yatağınızı komple silebilirsiniz.

2-)Karbonatlı Su

Bu yöntemde de yine karbonat ve suyu karıştırmanız gerekmektedir. Fakat öncesinde yatağınızı iyice bir süpürmeniz gerekmektedir.

Süpürge makineniz ile yatağınızı süpürdükten sonra hazırladığınız karbonatlı su ve temiz bir bez yardımı ile ovalayarak silin yatağınızı. 15-20 dakika o şekilde bekledikten sonra nemli ve temiz bir bez ile üzerinden geçebilirsiniz. En son yine süpürge makinesi ile üzerinden geçebilirsiniz.

3-)Karbonat ve Yağ

Öncelikle bilmeniz gereken, buradaki yağ bildiğimiz yağ değildir. Eğer elinizde lavanta yağı varsa, koku açısından da oldukça etkili olacaktır. Yapmanız gereken yaklaşık olarak 1 su bardağı karbonatı içine 5-6 damla olacak şekilde yağı damlatmanız. Hazırladığınız karışımı yatağınızın lekeli olan yerleri olmak üzere, her yerine dikkatli bir şekilde dökün ve bekletin. Sonrasında elektrik süpürgesi yardımı ile süpürebilir ve üzerinde nemli bir bez ile geçebilirsiniz.

4-)Oksijenli Su ve Karbonat

Bu işlemde ise yine oksijenli su ile karbonatı karıştırmanız gerekmektedir. Özellikle idrar lekeleri için oldukça iyi bir çözüm olan bu karışım, elinizde var ise sprey şişesi yardımı ile lekelerin üzerine sıkıp bir gün kadar bekletmeniz gerekmektedir. Sonrasında yine elektrik süpürgesi yardımıyla kalanları süpürebilirsiniz.

5-)Mısır Nişastası ve Karbonat

Öncelikle yatağınızı elektrik süpürgesi ile süpürmeniz gerekmektedir. Sonrasında aynı ölçüde olacak şekilde karbonat ve mısır nişastasını karıştırın ve süzgeç yardımı ile yatağınıza serpiştirin. Yarım saat kadar bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile tekrar süpürün.

Sonrasında yüzey temizleyicisi ve soğuk suyu karıştırıp yatağınızı silin. Son işlem olarak, temiz ve kuru bir çarşafı yatağınıza serin ve oklava yardımı ile yatağınızı dövün. Böylelikle yatağın nemini çarşafa geçirmiş olacaksınız. Sonrasında ise çarşafı kaldırın ve yatağınızı kurumaya bırakın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.