Bilgi Yeriniz

Ele Yapışan Çam Sakızı Nasıl Çıkar?

30.07.2018
7.160
Ele Yapışan Çam Sakızı Nasıl Çıkar?

Çam sakızı lekesi, çok yapışkan olduğu için ele yapıştığında çıkarılması zor olan lekelerden biridir. Hem temizlenmesi zordur hem de ele bulaştığı an çok rahatsız edici bir durum meydana gelir.

Çam sakızı lekesi elinize bulaştığı an ellerinizi yıkamanız, tamamen temizlenmesini sağlamayacaktır. Sıcak su ile yıkasanız bile çam sakızı lekesi elinizden temizlenmeyecektir. Ellerinizi sabunlamanız da lekenin temizlenmesi için yeterli olmayacaktır. Bunun için ekstra yardımcı ürünler kullanmanız gerekmektedir.

Çam sakızı lekesini elinizden çıkartmanız için ilk olarak eczaneye gitmelisiniz. Eczanelerde bulunan has aseton ile elinizdeki çam sakızı lekesinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Çok az döktüğünüz aseton, çam sakızını biraz yumuşattıktan sonra kazıyarak elinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Çam sakızı hiçbir leke kalmadan çıktıktan sonra da elinizi sabunlayarak temizleyebilirsiniz.

Çam Sakızı Lekesinin Kıyafetlerden Çıkarılması

Çam sakızı lekesi kıyafetlerinize bulaştığı an hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Zira yapışkan olduğu için etrafa çok kolay yayılabilmektedir. Hatta çam lekesini, kıyafetinizden elinize göre daha kolay çıkartabilirsiniz. Çünkü leke olan kıyafetinizi elinizle çiteleyebilirsiniz. Lekenin daha çok yayılmaması için kıyafetinize uygun bir ürün ya da deterjan kullanmanız gerekmektedir. Kıyafetinize limon sıkarak, çam sakızının yumuşamasını sağlayabilir, daha kolay temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Limon, çam sakızının kolaylıkla kıyafetinizden çıkmasını sağlayacaktır.

Halıdan Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Çam sakızı, eliniz ya da kıyafetiniz dışında farkında olmadan yere ya da halılarınızın üzerine bulaşmış olabilir. Böyle durumlarda farkında olmadan yere bulaşan çam sakızının halıya da bulaşmasını sağlayabilirsiniz. Çam sakızının halıya bulaşması durumu ise kıyafete ya da elinize bulaşması gibi kolayca temizlenmesi mümkün değildir. Fakat biraz uğraştığınız zaman halınızdan çam sakızı lekesini temizleyebilirsiniz.
  • Çam sakızı lekesinin halınızdan çıkartmak için farklı yöntemler mevcuttur. Bunlardan en etkili olanı; kolonyadır. Halının çam sakızı olan bölümüne kolonya dökerek, lekenin yumuşamasına yardımcı olursunuz. Çam sakızı lekesi yumuşadıktan sonra da bıçak yardımıyla, lekeyi kazıyarak, halınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çam sakızı lekesini halınızdan temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, bez kullanmamaktır. Çünkü çam sakızı yapışkan olduğu için eğer lekeyi bez ile temizlemeye çalışırsanız, halının diğer bölümlerine de lekenin bulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Halınızı kolonya ile çam sakızı lekesinden kurtardıktan sonra deterjanlı olan adıma geçebilirsiniz. Halınız için kullandığınız özel deterjanı çam sakızı olan bölüme ya da halınızın tamamına, kullanma talimatlarına uygun bir şekilde uygulayarak halınızın tamamen temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Her leke de olduğu gibi çam sakızı lekesinde de temizlemek için olabildiğince minimum sürede, müdahale edilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.