El ve Ayaklarda İğnelenmeler

El ve Ayaklarda İğnelenmeler
29 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.505 kez okundu.

El ve ayaklarda ortaya çıkan iğnelenmeler, vücudun başka bölümlerinde de ortaya çıkabilmekte ve genel olarak karıncalanma şeklinde ifade edilmektedir. El ve ayaklar, bu hissin en sık ortaya çıktığı organlardır. Genellikle sinir sisteminde bir hasar meydana gelmesi ya da kan dolaşımı ile ilgili bir sorun yaşanması halinde bu iğnelenme durumu ortaya çıkmaktadır.

El ve Ayaklarda İğnelenme Nedenleri Nelerdir?

  • Vücutta duyuların hissedilmesinde sorumlu olan sinirlerde, çeşitli nedenlerle hasar oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu durum sonucunda da ellerde ve ayaklarda iğnelenme, karıncalanma sorunları ortaya çıkabilmektedir. Sinirlerdeki hasar ise sinirlere uygulanan bir baskı sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bazı fizyolojik rahatsızlıklar da sinir hasarına yol açabilmektedir.
  • El ve ayaklarda karıncalanmaya neden olan faktörlerden bir tanesi de vitamin eksikliğidir. Sağlıksız ve düzensiz beslenen kişilerde sıklıkla ortaya çıkabilen bu durum, sinirlerin hücreleri tam anlamıyla besleyememesine neden olur. İğnelenme sorunu en fazla B12 vitamininin eksikliği halinde ortaya çıkmaktadır.
  • Kişinin günlük hayatında çok fazla hareketsiz kalması, aynı zamanda da beslenme düzenine ve dengesine dikkat etmemesi, kan dolaşım sisteminde zayıflamaya yol açar. Ellerde ve ayaklarda kan dolaşımı yavaşlığından kaynaklı iğnelenme sorunu ortaya çıkabilir.
  • Alkolün çok sık ve fazlaca tüketilmesi, sinir uçlarının uyarılmasına ve el – ayak bölgelerinde karıncalanma hissinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

El ve Ayaklarda İğnelenme Tedavisi

El ve ayaklarda yalnızca karıncalanma ortaya çıkması, çok ciddi bir sorun olarak kabul edilmez. Ancak;

  • Karıncalanma / iğnelenme ile birlikte ağrı ortaya çıkması,
  • Karıncalanma ve güç kaybı yaşanması,
  • İğnelenme hissinin gittikçe şiddetlenmesi ciddi semptomlardır. En kısa sürede nörolojik bir muayeneden geçilmesi gerekir. Aksi halde ciddi beyin sorunları ortaya çıkabilir. Yapılacak nörolojik muayene sonucunda, uygun tedavi yöntemleri uygulanmaya derhal başlanmalıdır.

Tedaviye başlamadan önce hastadan, doktor tarafından birtakım testler talep edilir. Bunlar en genel ifadeyle EMG ve MR testleri olarak sıralanabilir. EMG çekiminde beyin dalgalarının hareketleri izlenir ve durumun epileptik bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilir. MR çekilmesi de beyinde genel olarak bir sorun olup olmadığının tespit edilmesini sağlar. Aynı zamanda detaylı bir kan testi yapılması da gerekmektedir.

Testlerin mevcut sonuçlarına göre tedavi planı oluşturulur ve zaman kaybetmeden bu planlar uygulanmaya başlanır. Ellerde ve ayaklarda meydana gelen karıncalanmanın nedeni tespit edildikten sonra uygulanan tedavi de buna göre seçilmektedir. Sinirlerle ilgili sorunlarda ilaç tedavisi gerekebilirken, vitamin eksikliği nedeniyle oluşan el ve ayaklarda iğnelenme durumunda vitamin takviyesi yeterli olmaktadır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git