Duvardan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?
31 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.351 kez okundu.

Kırmızı şarap lekesi çıkarılması zor lekelerden biridir. Fakat sıçrayan ya da dökülen şarap lekelerinin kurumasına izin verilmeden, anında müdahale edilirse temizliğin sağlanması mümkün kılınabilir. Eğer leke kurursa, temizlemek imkansız hale bile gelebilir.

Genel olarak şarap lekelerinden kurtulmak için belli başlı birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri, duvara sıçrayan şarap lekeleriniz için de kullanabilirsiniz. Oldukça basit olan bu uygulamaları, evinizde bulunan malzemeler ile gerçekleştirebilirsiniz. Yöntem ne olursa olsun, lekeye hızlı müdahale etmek çok önemlidir. Ne kadar çabuk müdahale edilirse temizliği o kadar çabuk ve kolay olur.

Şarap Lekesini Duvardan Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Leke Çıkarıcı Ürünler

Eğer leke çok bekletilmeden temizlenecekse bu ürünler işinizi görecektir. Duvarda veya zeminde oluşan şarap lekelerini çıkarmanın en etkili yolu, leke çıkarıcı ürünler kullanmaktır. Leke çıkarıcı ürünü kullanmadan önce kullanım talimatları dikkatlice okunmalıdır. Genelde bu ürünler, çok keskin olduğu için su ile seyreltilir. Duvara bulaşmış şarap lekeleri için böyle bir karışım uygun olacaktır. Karışım, bir bez yardımıyla lekenin bulunduğu yere uygulanır. Leke çok sert olmayacak bir şekilde silinmelidir. Aksi takdirde duvarın boyası çıkabilir.

  • Leke çıkarıcı ürün olarak sabunu tercih edebilirsiniz. Arap sabunu, lekelerle savaşma konusunda başarılıdır. Duvardaki şarap lekesiyle savaşını kazanma olasılığı da yüksektir. Öncelikle bir miktar suyu ısıtınız ve temizlik için kullandığınız bir kovanın içerisinde arap sabununun çözülmesini sağlayınız.
  • Ardından bir bez ile lekenin olduğu bölgeyi çok bastırmadan siliniz. Duvardaki şarap lekesini silerken, lekenin yayılmadığından emin olmalısınız. Eğer leke yayılırsa işiniz daha da zorlaşır. Şarap lekesi tamamen çıktıktan sonra duvarı sadece su ile silmeyi ve kurulmayı unutmayınız.
  • Bir diğer leke çıkarıcı ürün olarak ise kabartma tozu kullanabilirsiniz. Çok bilinmese de kabartma tozu da lekeleri çıkartmak için oldukça etkili bir malzemedir. Lekenin fazlası bir bez yardımıyla alınır. Daha sonra lekenin olduğu bölgeye bir miktar kabartma tozu dökülür. Biraz bekletildikten sonra bir bez yardımıyla ilgili bölge silinir. Leke ortadan kalktıktan sonra su ile tekrar silinmeli ve duvar kurulanmalıdır.

2-)Çamaşır Suyu

Günümüzde en sık kullanılan ve en etkili temizlik malzemelerinden bir tanesi çamaşır suyudur. Eğer duvar boyanızın rengi açıksa, çamaşır suyu uygulayarak da şarap lekesinden kurtulabilirsiniz.

Bir miktar suyu herhangi bir leğen ya da kovaya doldurunuz. Ardından bir miktar çamaşır suyu ilave ediniz. Seyreltilmiş çamaşır suyu, şarap lekesi olan duvarı silerken size yardımcı olacaktır. Eğer elleriniz hassas ise temizlik eldiveni kullanmayı unutmayınız. Çamaşır suyu, su ile seyreltilse de baskın ve güçlüdür.

3-)Tekrar Boyamak

Şarabın türüne göre veya lekenin çok bekletilmesi gibi sebeplerden ötürü, temizliği zorlaştırabilir Hatta duvara dökülen veya sıçramış şarap lekesi bazı durumlarda ne yapılırsa yapılsın çıkarılamaz. Bu gibi durumlarda duvarın lekeli bölgesinin tekrar boyanması daha etkili ve pratik bir yöntem olabilir. Eğer gerekli görülürse duvarın tümü boyanabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git