Bilgi Yeriniz

Duvardaki Bant İzi Nasıl Çıkar?

25.04.2018
5.335
Duvardaki Bant İzi Nasıl Çıkar?

Bant ile duvara asılan herhangi bir afiş, poster ya da resmin, bölgeden çıkarılması sonrasında duvarda hoş olmayan lekeler ve yapışkanlı bir kalıntı ortaya çıkabilmektedir. Bant lekesi, tam anlamıyla bir baş belasıdır ve uzun uğraşlarla bile çıkarılamadığı zamanlar olabilmektedir. Ancak bant lekesinin duvardan temizlenmesi ve hiç iz kalmadan çıkarılması mümkündür. Bunun için birkaç püf noktayı uygulamak yeterli olacaktır.

Duvardaki Bant İzi Nasıl Çıkar?

1-)Isıtıcılardan Yaralanın

Bant, sıcaklık karşısında direnç gösteremeyen bir malzemedir. Bu nedenle de bant artıklarının duvardan temizlenmesi için mevcut ısıtıcılar kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi fön makinesidir. Duvardaki lekeli bölgeye bir süre fön makinesi tutmak, bant izlerinde yumuşama sağlayacak ve bir miktar ovalama sonrasında kolayca çıkacaktır. Ancak ısındığında bulaşmaya meyilli olduğu unutulmaması gerekmektedir. Bant lekesi ısıtıldıktan sonra nemli ve iz bırakmayacak türden bir bezle silinmelidir. Bu yöntem camdaki bant lekelerinin çıkarılmasından da son derece etkilidir.

Bir başka ısıl işlem olarak, ütü de duvarda yer alan bant artıklarının temizlenmesinde kullanılabilir. Üstelik fön makinesinden çok daha pratik bir biçimde bant lekelerini yok etmektedir. Bunun için ütü yüksek ısıya ayarlanır, yanmayacak bir bez, bant lekesi üzerine konur ve daha sonra bezin üzerinden ütü ile lekeye bastırılır. 10 – 15 saniye bu şekilde bastırma işlemi yeterli olacaktır. Ütünün ısısı ile eriyen bant artıkları, alttaki beze yapışacak, geriye yalnızca nemli bir bezle son defa silme işlemi kalacaktır.

2-)Diğer Yöntemler

Esasında bant lekelerinin çıkarılması için ilk akla gelen yöntemler arasında tiner ve aseton da yer almaktadır. Bunlar bandın etkisini yok edecek kadar güçlüdür, fakat aynı zamanda duvardaki boyanın da çözünmesine ve duvarda renk değişimleri oluşmasına yol açacaktır. Bu nedenle bu kimyasalların kullanılması önerilmez. Bunun yerine daha doğal leke çıkarıcılar da bant izleri üzerinde denenebilir. Bu yöntemler şöyle sıralanabilir:

  • Sert (mobilya, fayans, cam vs.) yüzeylerde yer alan bant izlerinin temizlenmesinde, kazıma yöntemi kullanılabilir. Özellikle keskin bir uca sahip olan eski tip jiletler, çok dikkatli bir biçimde kullanılarak bant artıkları temizlenebilir. Bu işlem sırasında çok fazla baskı uygulamamak gerekir, aksi halde yüzeyde derin çizikler meydana gelebilir.
  • Sıvı yağ ve karbonat kullanılarak hazırlanan bir karışım da bant lekelerinin çıkarılmasında pratik yöntemlerden bir tanesidir. Bunun için bir kap içerisine bir miktar sıvı yağ ve biraz da karbonat eklenir, karıştırılır. Daha sonra bir bez yardımıyla lekeli bölgeler ovalanır. Bir süre bölgede bu karışımın bekletilmesi de yararlı olabilmektedir. İşlem sonrasında bölge nemli bir bezle silinerek durulanır.
  • Duvardaki bant lekelerinin temizliğinde çamaşır sodası da kullanılabilir. Ancak bu yöntem daha çok bir nesne üzerindeki bant izlerinin temizlenmesinde işe yaramaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.