Düdüklüde Tavuk Kaç Dakikada Pişer?

Düdüklüde Tavuk Kaç Dakikada Pişer?
28 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 1.653 kez okundu.

Düdüklüde tavuk kaç dakikada pişer karşımıza çok sık çıkan sorulardan birisidir. Düdüklü tencere neredeyse her evde kullanılan ve oldukça pratik bir kullanım şekli sunan bir üründür. Düdüklü tencerenin en önemli özelliği yemekleri çok kısa sürede pişirmesi ve çok daha lezzetli bir hale getirmesidir.

Düdüklü tencerede birçok farklı yemeği pişirebilir ve sofralarınızı bu lezzetler ile donatabilirsiniz. Düdüklü tencerenin en çok karşımıza çıkan kullanım şekillerinden birisi baklagillerin pişirilmesi ile ilgilidir. Özellikle kuru fasulye ve nohut gibi normal tencere içinde saatlerce pişirilmesi gereken yemekler düdüklü tencere ile birlikte kısa sürede pişmekte ve çok lezzetli bir kıvama gelmektedir. Düdüklü tencere kullanımında baklagillerin yanı sıra en çok tercih edilen diğer yemek türü ise geç pişen tavuk ve kırmızı et ürünleridir.

Düdüklü Tencerede Tavuk Kaç Dakikada Pişirilmeli?

Düdüklü tencerede en çok pişirilen yiyecekler arasında tavuk da yer almaktadır. Tavuğu düdüklü tencerede pişirecek kişilerin 15 ile 25 dakika kadar haşlama yapması gereklidir. Bu süre tavuğun büyüklüğü ile doğrudan ilgilidir. Daha büyük tavuklar daha geç pişebilir. Genel olarak bütün bir tavuğun düdüklü tencerede pişirilme süresi maksimum 30 dakika olarak belirlenmiştir. Düdüklü tencere kullanacak kişilerin çok fazla pişirme süresini geçmemeye özen göstermesi gereklidir. Pişirme süresinin aşılması düdüklü tencerede basınca neden olacağı için dikkatli bir kullanım yapılmasına önem verilmelidir.

Düdüklü Tencerenin Özellikleri Nelerdir?

Düdüklü tencere her mutfakta bulunan bir mutfak gerecidir. Yemeklerin az su içinde pişirilmesini sağlayan düdüklü tencere hem zamandan tasarruf etmenizi sağlar hem de yemeklerinizin çok daha lezzetli olmasına olanak sağlar. Düdüklü tencerenin diğer tencerelere göre bazı farklı özellikleri de bulunur. Bu özellikler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Düdüklü tencerelerin sıcaklık değerleri 100 ile 120 derece arasında değişkenlik gösterir. Normal tencerede 100 derecede pişirilen bir yemek türü düdüklü tencere içinde 120 derece civarında pişirilir.
  • Düdüklü tencerenin diğer bir özelliği ise az su kullanımıdır. Buhar ile yemek pişirme özelliği olan düdüklü tencerelerde minimum oranda su kullanımı yapılmasına özen gösterilmelidir.
  • Su ve buhar ile yemeklerin pişmesini sağlayan düdüklü tencere ile pişen yemeklerin içindeki vitamin ve besin değerleri yok olmaz.
  • Düdüklü tencere için kullanılacak su miktarının tencerenin yarısını geçmemesi gereklidir. Su miktarı düdüklü tencere kullanımında oldukça önemlidir.

Düdüklü Tencere Kullanımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düdüklü tencere kullanımı yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Düdüklü tencere kullanımında su konulmadan asla pişirme yapılmamalıdır.
  • Tencerenin daha çabuk soğuması için su altında bekletilme asla yapılmamalıdır, bu tencereye zarar verir.
  • Düdüklü tencerenin kapağı açılmadan önce mutlaka bir süre tencerenin soğuması beklemelidir. Tencerenin kapağı açıldığında içinden buhar gelmediğine dikkat edilmelidir.
  • Düdüklü tencerede kullanılacak su tencerenin yarısını asla geçmemelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git