Bilgi Yeriniz

Dişim Hava Alıyor

03.05.2018
4.374
Dişim Hava Alıyor

Dişin hava alması, çok şiddetli ve dayanılması güç diş ağrılarının temel nedenlerinden bir tanesidir. Dişin hava alması genellikle diş çekimi işlemi sonrasında sinirlerin açığa çıkmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle kanal tedavi ya d dolgu işlemleri sonrasında, dişte hava alma sorununa çok sık rastlanmaktadır. Bu da diş tedavisinde hijyen ve dikkatin önemini gözler önüne sermektedir.

Dişlerde hava alma ve ağrı oluşması durumunun çözümü için kullanılan bazı yöntemler söz konusudur. Ancak bu yöntemlerden ziyade, dişlerde tedavinin yapım aşamasında uygulanacak olan işlemin çok dikkatli bir biçimde gerçekleştirilmesi, işinin ehli bir diş hekiminin müdahalesi oldukça önemlidir. Bu aşamada dikkatli olunmaması sonucunda ortaya çıkan diş ağrısında, çok fazla beklemeden yeniden doktora gidilmeli ve sorun ortadan kaldırılmalıdır.

Hava Alma Sonucu Oluşan Diş Ağrısı İçin Yapılabilecekler

Dişin hava alması sonucu ortaya çıkan şiddetli ağrının azaltılması ya da tamamen giderilmesinde kullanılan bazı yöntemler bulunur. Ancak bu yöntemler bir iki günlük kısa bir süre için çözüm olmaktadır. Yine bu yöntemler acil durumlarda, doktora gidilemeyen kısa zaman dilimlerinde ağrının ertelenebilmesi ve azaltılabilmesi için kullanılabilir.

  • Dişte hava alan bölgedeki ağrının kesilebilmesi için bölgeye bir pamuk üzerinde saf alkol uygulaması kullanılabilir. Bu yöntem ağrının büyük oranda azaltılmasını sağlayacaktır.
  • Hava alan bölgenin ağrısının hafifletilmesi için ılık su ile bir miktar tuz karıştırılarak 1-2 dakika boyunca gargara yapılması, bölgedeki bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • Doğal ve sağlıklı bir ağrı kesici olan sarımsak da diş ağrısının hafifletilmesi için kullanılabilmektedir. Ağrı çok şiddetli ise 1 diş sarımsak ortadan ikiye bölünerek ağrı oluşan bölgeye konulabilir. Genellikle sarımsak kullanımı diş çürüğü nedeniyle ortaya çıkan ağrıların giderilmesinde daha fazla işe yaramaktadır.
  • İlk akla gelen yöntem olsa da, ağrı kesici almak her zaman işe yaramayabilir. Kullanılacak olan ağrı kesicinin mutlaka doktora danışılması ve daha sonra kullanılması gerekmektedir. Kişi her ağrı için ağrı kesici kullanmakta ise, ağrı kesiciler işe yaramayabilir. Bu nedenle yalnızca çok şiddetli ve dayanılmaz derecede ağrı söz konusu ise ağrı kesiciye başvurulması tavsiye edilmektedir.

Dişin Hava Almasında Tedavi

Dişin hava alması sorunu ortaya çıktığında, en kısa zamanda diş hekimine gidilmesi ve tedavi olunması, dişin kaybedilmemesi bakımından son derece önemlidir. Yukarıdaki öneriler dişim hava almasında, acil durumlar için uygulanabilir ancak bu yöntemlerin kalıcı tedavi sağlamadığı kesinlikle unutulmamalıdır.

Diş hekimi tarafından yapılacak olan uygulama, erken gidildiğinde basit ve can acıtmayan bir dolgu işlemi olacaktır. Ancak geç kalındığında ciddi sorunlar, daha şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.