Deterjan Lekesi Nasıl Çıkar?

Deterjan Lekesi Nasıl Çıkar?
29 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.841 kez okundu.

Çoğu zaman çamaşır makinelerinin bozulmasından kaynaklanan deterjanın çamaşır üzerinde leke bırakması, aslında temizleme bakımından hiç telaşlanacak bir durum değildir. Yalnızca burada doğru bir şekilde müdahale etmek gerekmektedir.

Eğer gerçekten makinenizden kaynaklı bir problem ise çok fazla bekletmeden bir tamirciye göstermekte fayda vardır.

Deterjan Lekesi Nasıl Çıkarılmalıdır?

Deterjan lekesi çok basit ve çabuk bir şekilde çıkabilecek bir leke olduğu için yapmanız gereken özel bir şey yoktur. Eğer makineden yeni çıkardığınız kıyafetinizde leke varsa ise, makineye tekrar koyup durulama programında temizleyebilirsiniz. Eşyalarınızda temizlemeden kaynaklı deterjan lekesi kalmış ise burada da yine ılık su ve sirke yardımı ile ovalayarak silerseniz direkt olarak çıkmasını sağlamış olacaksınız.

Kurumuş Deterjan Lekesi Nasıl Çıkarılmalıdır?

Bu konuda da yine yapılacak pek bir işlem yoktur. Eğer tekrar yıkayabiliyorsanız, makineye atmanız kurumuş deterjan lekesini çıkaracaktır. Eğer leke daha kalın bir tabaka halinde ise yapılacak en doğru şey kazıma işlemidir. Bu işlemde mümkün olduğunca kıyafetinize zarar vermemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Çamaşır Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çamaşır makinelerinin kilogram kapasiteleri vardır. Örneğin 5 kg’lık bir makineye sahipseniz, 6-7 kg kıyafet yıkamanız, deterjan lekelerine sebep olacağı gibi makinenin kapasitesini aştığınızdan dolayı hijyenik bir temizliği de engellemiş olursunuz.
  • Eğer elde çamaşır yıkayacaksanız, deterjanı bol miktarda kullanmamanız gerekmektedir. Çok fazla deterjan koymak daha iyi bir temizlik sağlamayacağını hatırlatmak isteriz. Bu uygulama tam tersine, çamaşırlarınızda lekelere sebep olabilmektedir.
  • Yine çamaşır makinelerinde de, deterjan bölümünü yarısına kadar doldurmak bile çamaşırlarınızın lekelenmesine sebep olabilmektedir.
  • Kıyafetlerinizi, siyahlar, renkliler ve beyazlar olarak ayırmanız oldukça faydalı olacaktır. Renkli ya da siyah kıyafetlerinizin renk verebilme ihtimaline göre çamaşırlarınızı renklerine göre ayırmanız, olası bir probleme karşı önlem olacaktır.
  • Kullandığınız yumuşatıcalara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Yine fazla yumuşatıcı kullandığınızda çamaşırların renginin solmasına neden olmaktadır.
  • Çamaşır makinelerinde çeşitli ısı dereceleri ve programlar vardır. Bu programları kıyafetinizin durumuna göre de ayarlamanız önemlidir. Örneğin çekebilecek türde bir tişörtü 90 derecede yıkamanız muhtemelen çamaşırınızın çekmesine neden olacaktır.
  • Son olarak yıkanan çamaşırlarınızı makineden çıkardıktan sonra kapalı bir ortamda kurutmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda çamaşırlarınız kokabileceği için muhtemelen tekrar yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine hava sirkülasyonu olan, geniş ve güneş ışığı alan bir ortamda kurutmanız koku durumunu engelleyeceği gibi daha sağlıklı kurumasını sağlayacaktır.

NOT: Çamaşırlarınızı asmadan önce bir kez silkelemeniz ve baş kısmı aşağıda olarak asmanız kuruması ve iz olmaması açısından da pratik bir yol olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git