Bilgi Yeriniz

Derin Dondurucu Kokusu Nasıl Giderilir?

02.07.2018
2.542
Derin Dondurucu Kokusu Nasıl Giderilir?

Derin dondurucular birçok gıdayı saklamak için oldukça uygun bir dolap çeşidi olmasının yanında, uzun süre temizlenmediğinde ya da içinde bulunan gıdalardan dolayı da oluşan kötü koku nedeniyle ev hanımları ve işletmeler için bir sorun haline gelebilmektedir. Bu kötü koku oluşumu sadece derin donduruculara has bir durum değildir. Buzdolapları da temizlenmediğinde genelde koku oluşumu meydana gelmektedir.

Derin Dondurucudaki Kokuları Giderme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Belirli Aralıklarla Yapılması Gereken Temizlik

Temizlik, özellikle tüketeceğimiz gıdaları sakladığımız dolap olarak düşünürsek oldukça önemli bir ayrıntıdır. Genelde temizliği yapılmamış ya da uzun zamandır temizlenmemiş olan dondurucular maalesef belli bir zaman sonra kötü koku oluşumuna sebep olabilmektedir. Dondurucunuzun içi başta olmak üzere, filtresi ve bölmelerini belirlediğiniz zaman aralıklarında temizlemeniz gerekmektedir. Böylece koku oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

2-)Dondurucunuzu Doğal Temizleyiciler ile Temizlemeye Özen Gösterin

Dondurucunuzu karbonat ya da sirke ile kolayca temizleyebilirsiniz. Sirkeyi su ile karıştırıp temiz bir bez yardımıyla dolabınızı gönül rahatlığı ile silebilirsiniz.

Kimyasal temizlik malzemelerinin çok iyi temizlediğini düşünüp dondurucuyu o malzemelerle silmek bir yerde yanlıştır. İçinde bir sürü gıda sakladığımızdan, gıdaların bu kimyasallara değmesi sağlık açısından tehlikeli olabilmektedir. Eğer bu temizleyici ürünleri kullanacaksanız da, durulama işlemine dikkat etmelisiniz. Kullandığınız kimyasalın temizlendiğinden emin olduktan sonra dondurucunuza yiyeceklerinizi yerleştirmeniz gerekmektedir.

3-)Dondurucu Temizleme Spreyi

Dondurucu temizleme spreyi tamamen dondurucuları temizlemek için üretilmiş, aşırı kimyasal bulunmayan ve rahatlıkla kullanabileceğiniz bir üründür. Büyük marketlerde bulabileceğiniz bu ürün ile de yine dondurucunuzu temizleyebilirsiniz.

4-)Meydana Gelen Kokunun Kaynağının Belirlenmesi

Buzdolabı ve derin dondurucu gibi eşyalardaki koku oluşumu genelde içinde bulunan bir gıdadan kaynaklanmalıdır. Koku oluşumunu gidermede ilk yapılması gereken koku kaynağını bulmaktır. Eğer bozulan bir gıda bulunuyorsa, dondurucudan çıkarmak gerekmektedir. Bozulan bir gıda, her ne kadar dondurucuda da olsa farklı bir gıdanın bozulmasına sebep olabilmektedir.

Aynı zamanda dondurucuya kaldırmış olduğunuz ürünlerin üzerlerine tarihlerini yazmayı da unutmamanız gerekmektedir. Böylelikle dondurucuda bulunan gıdalarınızın bozulup bozulmadığını daha koku oluşmadan fark etmiş ve olası bir kötü koku oluşumunu engellemiş olursunuz.

5-)Doğal Koku Gidericiler

Eğer kokuya neden olan gıdayı çıkardıysanız ama dondurucuyu temizlemeye fırsatınız yoksa koku gidermede yine karbonat ve kahve kullanabilirsiniz. Karbonat ve kahvenin aynı zamanda koku emici özellikleri bulunmaktadır. Dondurucu ya da buzdolabınızın içine birer kase kahve ve karbonat koyduğunuzda kötü kokuyu büyük oranda emecektir. Bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.