Deri Çanta Kokusu Nasıl Giderilir?

Deri Çanta Kokusu Nasıl Giderilir?
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.371 kez okundu.

Deri çantalar hem kadınlar hem de erkekler tarafından sevilerek kullanılan aksesuarlardır. Kaliteli ve estetik bir görüntüye sahip olan deri çanta kullanımı, aynı zamanda kombinlerin tamamlanmasına da yardımcı olmaktadır. Ancak deriden imal edilen tüm ürünlerde olduğu gibi deri çantalarda da ilk kullanım sırasında hoş olmayan, rahatsız edici bir koku meydana gelmektedir.

Bu deri kokusu gerçek deri ya da suni deri fark etmeksizin tüm deri ürünlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu kokunun kısa sürede giderilmesi için kullanılabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlere aşağıda yer verilmektedir.

Deri Çanta Kokusu Nasıl Geçer?

1-)Sabunla Temizleme

Deri çantalardaki rahatsız edici kokunun giderilmesi için sabunla silinmesi etkili sonuç alınmasını sağlamaktadır. Bunun için bir kap içine bir miktar ılık su konur ve daha sonra içinde beyaz sabun iyice köpürtülür. Çanta bu suya batırılır. Aynı şekilde çantanın tüm yüzeyleri bu sabunlu suda yıkanmış bir bezle silinebilir de.

Silme işleminden sonra çantanın iç ve dış yüzeylerinde sabun tortusu kalmamasına özen gösterilmelidir. Son olarak kuru ve temiz bir bezle çanta kurulanır ve havalandırılarak iyice kuruması sağlanır. Bu yöntemde sabun yerine şampuan da tercih edilebilmektedir.

2-)Domates Suyuyla Temizleme

Her ne kadar kulağa ilginç gelse de, domates suyu deri çanta kokusunun giderilmesi için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Domates suyu hazırlanan kabın içinde bir bez, bu suyla ıslatılır ve bezin domates suyunu iyice emmesi sağlanır. Daha sonra çantanın dış yüzeyleri bu bezle silinir.

Ancak domates suyu dikkatli kullanılmalıdır çünkü asidik bir yapıya sahiptir. Domates suyu ile silme işleminden sonra çanta temiz bir nemli bezle yeniden silinmelidir. Bu yöntem çantaların sadece dış yüzeylerinde kullanılmalıdır. Aksi halde istenmeyen olumsuz etkiler söz konusu olabilir.

3-)Diğer Yöntemler

Amonyak, Su ve Sirke Karışımı

Deri çantadaki kötü kokunun giderilebilmesi için amonyak ve sirke karışımı kullanılabilir. Bu iki malzeme bir miktar suya eklendikten sonra, elde edilen karışımla çantanın dışı ve içi silinir. Ancak silme sonrasında karışım çantada kurumaya bırakılmamalı, nemli bir bezle durulama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Bu işlemlerden sonra kuru bir bezle çanta kurulanmalıdır. Bazı deri türlerinde ayrıca bu işlemlerden sonra deri bakımı yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Gazete Kağıtları

Deri çantadaki koku çok rahatsız edici boyutlarda ise içerisine gazete kağıtları doldurulabilir. Aynı şekilde çanta tamamen gazete kağıtlarına sarılabilir. Birkaç gün çanta bu şekilde bekletildiğinde, gazete kağıtları bu kötü kokunun emilmesini sağlayacaktır.

Koku Giderici Ürünler

Eğer uygulanan yöntemler işe yaramamışsa ya da çantada halen bir miktar kötü koku mevcut ise koku giderici olarak piyasada satışa sunulan ürünler de kullanılabilir. Bu ürünler, kişinin çantadaki deri kokusundan tamamen kurtulmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git