Deri Ayakkabı Çatlağı Nasıl Giderilir?

Deri Ayakkabı Çatlağı Nasıl Giderilir?
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.157 kez okundu.

Hem estetik bir görünüşe sahip olması hem de her mevsime uygun olarak kullanılabilmesi, deri ayakkabıların kullanım alanını genişletmektedir. Aynı zamanda kullanılan derinin türüne göre deri ayakkabıların oldukça uzun bir kullanım ömrü de olmaktadır. Tüm mevsimlere uygun bir deri ayakkabı modeli olmasını yanı sıra, gerçek deri ve suni deri olmak üzere talebe göre çeşitleri de bulunan deri ayakkabılarda, dikkatsizlik ya da uzun vadeli kullanım sonucunda çeşitli deformasyon belirtileri ortaya çıkabilmektedir.

Bu durum gerçek deri ayakkabılarda çatlaklar olarak ortaya çıkar ve önlem alınmadığında, bu çatlaklar derinleşerek yırtıklara dönüşür. Bu durum da ayakkabının artık kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Deri Ayakkabı Çatlaklarının Giderilmesi

Deri ayakkabılarda ortaya çıkan çatlakların giderilmesi için, cilde uygulandığında çok iyi sonuçlar veren ve yumuşatıcı bir etki gösteren vazelin kullanılabilir. Vazelin, bir pamuk yardımıyla çatlağın bulunduğu bölgeye yavaş hareketlerle uygulanmalıdır. Ancak bazı suni deri ayakkabılarda vazelin kullanımı, ayakkabının yumuşamasına ve su almasına da neden olabilmektedir. Gerçek deri ayakkabılarda ise vazelinin her yere sürülmesi, ayakkabının kışın su geçirme sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Deri ayakkabılara zarar vermeden yalnızca çatlakları onarabilecek bir başka ürün de badem yağıdır. Aktarlardan alınabilecek olan badem yağı, çatlakların ve ayakkabı yüzeyindeki çiziklerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Badem yağı uygulaması sonrasında bir süre beklendikten sonra rutin ayakkabı bakımı uygulamaları yapıldığında, ayakkabı yeni gibi olacaktır.

Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • Deri ayakkabılar, satın alınırken mutlaka kaliteli olanlardan tercih edilmesi gereken bir ayakkabı türüdür. Aksi halde uzun süreli kullanmak mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda gerçek deri ayakkabılarda bir sorun olduğunda onarım ya da iade garantisi olup olmadığına da satın alma sırasında dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Yine deri ayakkabıların satın alınması sırasında mutlaka ayak numarasına uygun bir numara tercih edilmelidir. Ayak numarasından daha küçük bir model ayakların zarar görmesine ve ayakkabı formunun değişmesine, çeşitli deformasyonların oluşmasına yol açacaktır.
  • Kötü hava koşullarında deri ayakkabıların kullanımına büyük ölçüde özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle karşı ve yağmurlu mevsimlerde tercih edilecek olan ayakkabıların kalın tabanlı ve su geçirmez olmasına dikkat edilmelidir.
  • Ayakkabıların giyilmesi ve çıkarılması sırasında çekecek kullanılması da ayakkabının ömrünü uzatır. Bir ayakla diğer ayakta bulunan ayakkabının arka tarafına basılarak çıkarma işlemi bir süre sonra bu bölgede bozulmalara neden olabilir.
  • Kullanım sonrasında ayakkabıların silinmesi ve düzenli olarak boyanıp cilalanması gerektiği de unutulmamalıdır.
  • Ayakkabı kullanım sırasında ıslanmış ise, bir sonraki kullanım öncesinde mutlaka kurutulmasına da özen gösterilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git