Deri Altında Kan Lekeleri Oluşması

Deri Altında Kan Lekeleri Oluşması
16 Mart 2018 tarihinde eklendi, 7.939 kez okundu.

Kimi zaman cildin herhangi bir yerinde, deri altında kırmızı ya da mor kan birikmesi durumu ortaya çıkar. Bu durumun sebepleri değişkenlik gösterse de genellikle alınan bir darbe sonucunda ortaya çıktığı tahmin edilebilir. Derinin hemen altında kan lekeleri ya da morluklar, çok ciddi bir sorun ya da hastalık olarak görülmese de, bir başka hastalığın belirtisi de olabilmektedir.

Deri Altında Kan Birikmesi Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin kollarını, bacaklarını ya da diğer uzuvlarını farkında olmadan bir yere sertçe çarpması sonucunda, deri altında morarma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında, travmatik sebeplerle, düşme, çarpma ya da vurma gibi durumlarda da deri altında kan birikimi ortaya çıkabilmektedir.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri alamaması, beslenme düzensizliği sebebiyle vitamin eksikliği oluşması halinde, deri altı kanamaları meydana gelebilir. Bu durum özellikle C vitamini eksikliğinde ortaya çıkmaktadır.
  • Bazı rahatsızlıklar için kullanılan uzun süreli ilaçlar, deride hassasiyet oluşmasına neden olabilir. Bu ilaçlar, kan inceltmek için kullanılan ilaçlardır. Derinin hassasiyet kazanması sonucunda deri altında morarmalar ve kan lekeleri gözlemlenebilir. Morluklara yol açan diğer ilaçlar ise genellikle kortizon içeren ve E vitamini içere ilaçlardır.
  • Bazı kişilerin vücudu, oldukça hassas ve alerjen maddelere karşı da son derece duyarlıdır. Özellikle kozmetik malzemelerin ciltle sık teması, deterjan türündeki kimyasallara çıplak elle temas edilmesi gibi durumların sonucunda, ciltte kızarıklık ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda derde hassasiyet oluşması ve deri altında daha çabuk kanama meydana gelmesi de söz konusu olabilmektedir.
  • Çeşitli sebeplere bağlı olarak çatlayan kılcal damarlar da deri altında morarma ya da kan birikmesi görüntüsüne neden olabilir.
  • Deri altında kan lekeleri bazen de diyabet, damar ve kalp rahatsızlıkları gibi önemli sorunların habercisi olabilmektedir.

Deri Altında Kan Lekeleri Tedavisi

Eğer deri altında toplanan kan küçük bir bölgede yer alıyor ve yayılma göstermiyor ise ciddi bir sorun teşkil etmediği anlaşılır. Bu durumda tedavi de kolaylıkla yapılabilir. Bu bölgeye uygulanacak iyileştirici kremler, soğuk kompres uygulamaları işe yarar. Ancak deri altında toplanan kan ya da deri altında morarma iç kanama şeklinde de seyredebilmektedir. Bu durumda kişinin hatayı riske girebilir. Kalp rahatsızlıkları sonucunda meydana gelen bu durumda, erken teşhis ve tetkikler hayat kurtaracak potansiyele sahiptir. Yine damarlarda tıkanıklık sonucunda oluşan deri altında kan lekeleri, en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Kişinin ciddi anlamda hayati risk taşıdığı ise kan kusma ile ortaya çıkar ancak bu aşamada hastanın kurtulma durumu belli olmayabilir. Bu yüzden vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve tedavi talep edilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git