Dereotu Buzlukta Nasıl Saklanır?

Dereotu Buzlukta Nasıl Saklanır?
13 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 857 kez okundu.

Dereotu, maydanozgillerden olan yeşil yapraklı bir bitkidir. Zeytinyağlı yemeklerde, balıklarda, etlerde, salatalarda, cacık ve mezelerde kısacası tatlılar hariç hemen hemen her yiyecekte kullanılan, tek başına da tüketilen bir bitkidir.

Özellikle salatalara kattığı güzel kokusu ve rengiyle çok tercih edilir. Dereotu E ve C vitamini bakımında oldukça zengin bir bitkidir. Özellikle sindirim sistemine fazlasıyla olumlu etkisi vardır. Dereotu sadece yaş olarak değil kurutularak da sıkça tüketilen bir bitki türüdür. Özellikle mezelerde ve cacıklarda kurutulmuş dereotu kullanılır.

Dereotu Nasıl Saklanır?

Dereotu yeşil yapraklı bir bitki olduğu içinde açıkta kaldığında yaprakları kolayca sararır ve bozulmaya başlar. Öncelikle dikkat etmeniz gereken husus dereotunun yapraklarının yeşilliğini korumaktır.Dereotunu yeşil ve canlı bir şekilde mutfak tezgahınızın üzerinde görmek ve o şekilde tüketmek istiyorsanız, su dolu bir kap ya da kavanoza saplarıyla birlikte koyarsanız uzun süre canlılığını koruyacaktır. Ancak doğrayarak muhafaza etmek istiyorsanız da iki seçeneğiniz var. Dereotunu ister yaş olarak ister kurutarak saklayabilirsiniz.

Dereotunu bir kesme tahtası üzerinde ince ince kıydıktan sonra kuru bir bez, havlu ya da peçete üzerinde kurumaya bırakınız. Dereotu kuruduktan sonra bir baharatlık ya da kavanoz içinde saklayabilirsiniz. Ya da hiç doğramadan temiz ve kuru bez ya da havlu üzerinde kuruttuktan sonra o şekilde de kavanozlarda saklayabilirsiniz. Anca dereotunun sap kısmının kavanozun aşağısında, yaprak kısmının üst kısmında olmasında dikkat etmelisiniz.

Dereotu Buzlukta Nasıl Saklanır?

Dereotunun en yaygın saklanma şekli buzdolabının buzluk kısmında saklama yöntemidir. Bu yöntemle her mevsimde taze ve canlı dereotu kullanma şansınız vardır.

  • Dereotunu güzelce yıkayınız. Suyunu süzen dereotunun kalan ıslaklığını kuru ve temiz bir kağıt havlu yardımıyla alınız. İyice kuruyan dereotunu ince ince kıyınız. Hangi miktarda kullanmayı düşünüyorsanız, öyle porsiyonlar halinde ayırınız. Bu ayırdığınız porsiyonları kuru ve ilk defa kullanacağınız poşetlere doldurunuz. Bunun için uygun buzdolabı poşetleri oldukça hijyeniktir. Poşetlere dereotunu doldurduktan sonra poşetlerin havasını iyice almayı unutmayın. Bu hazırladığınız dereotu poşetlerinizi buzluğunuzda saklayabilirsiniz ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
  • Dereotunu buzlukta saklamanın bir diğer yöntemi de alüminyum folyolardır. Yine güzelce yıkadığınız ve özenle kuruladığınız dereotlarını ince ince kıydıktan sonra alüminyum folyolar içine koyup sardıktan sonra da buzlukta saklayabilirsiniz.
  • Temizlenmiş, kurutulmuş ve ince ince kıyılmış dereotlarını buz kalıplarına koyduktan sonra üzerini su ile doldurarak da buzlukta muhafaza edebilirsiniz.

NOT: Dereotunu ince ince kıyarken kesme tahtasını ıslatmayı unutmayınız. Bu işinizi kolaylaştıracaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git