Deniz Börülcesi Nasıl Ayıklanır?

Deniz Börülcesi Nasıl Ayıklanır?
9 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 975 kez okundu.

Ispanakgiller familyasından bir bitki olan deniz börülcesi, deniz yosunu olarak da bilinmektedir. Daha çok denize kıyısı bulunan bölgelerde yetişen deniz börülcesi, denizde bulunan kalsiyum, fosfat, sodyum, magnezyum, kükürt, bakır, demir, çinko gibi mineralleri bünyesinde barındırır ve bu nedenle de insan vücudu için son derece yararlıdır.

Deniz börülcesi, idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra, guatr hastalığına da çok iyi gelmektedir. Antioksidan özelliğe sahip olan deniz börülcesi, aynı zamanda vücudu dinç tutan ve zinde hissettiren bir besindir.

Deniz Börülcesinin Temizlenmesi

Deniz börülcesi, denize kıyısı olan kentlerde yer alan manavlarda, balıkçılarda, semt pazarlarında kolaylıkla bunabilen yeşil bir besindir. Deniz börülcesinin temizliği yaygın olarak bilinmediği için birçok kişi bunu yalnızca restoranlarda tüketmektedir. Oysaki temizliği son derece kolaydır. Aşağıda deniz börülcesinin temizlenmesi sırasında uygulanacak adımlara yer verilmiştir:

  • Deniz börülcesi demetler halinde satışa sunulmaktadır. Bu şekilde satın alınan deniz börülcesi, demet bağı çözülerek temizlenmektedir.
  • İlk olarak deniz börülcelerinin kökleri akan suyun altında iyice yıkanarak temizlenir. Tüm topraklarından arındırılır. Ardından yıkanmış deniz börülceleri bir tencereye konulur.
  • Daha önceden kaynatılmış olan su, deniz börülcelerinin konduğu tencereye boşaltılır ve ocağın altı açılır.
  • Tencerenin içine birkaç diş de sarımsak eklenir ve daha sonra tencerenin ağzı kapatılır. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekletildikten sonra, tencerenin kapağı açılır. Deniz börülcesi deniz kıyısında yetişen bir bitki olduğu için bünyesinde tuz da barındırmaktadır, bu nedenle ekstradan içine tuz atılmasına gerek yoktur.
  • Tencerenin içinden, sarımsaklar alınır, kabukları soyulur ve ezilir. Bu sarımsaklar sonradan hazırlanacak olan sos için bekletilir. Sarımsakların tencereye konma nedeni ise sosta çiğ olarak kullanılması halinde deniz börülcesinin tadını bastırabilecek güçlü bir tada sahip olmasıdır.
  • Tencerenin içindeki deniz börülceleri, bir maşa ya da süzgeç yardımı ile kesme tahtası üzerine alınır. Bir süre soğumaları beklenir.
  • Soğuduktan sonra bir gereç kullanmaksızın, doğrudan börülceler ele alınarak kök kısmından yukarı doğru çekilir. Bu işlem tek tek yapılabileceği gibi birçok deniz börülcesi bir arada iken de yapılabilir. Bir elle kök kısmı çekilirken, diğer elle de deniz börülceleri karşı yöne çekilmelidir. Bu sayede börülceler köklerinden kolaylıkla ayrılacaktır.
  • Ayıklamanın daha kolay olması için uzun saplı olanların tercih edilmesi işleri kolaylaştıracaktır.
  • Ayıklama işlemi sonrasında zeytinyağı, hazırlanmış sarımsaklar ve limon suyu kullanılarak deniz börülcesi salatası yapılabilir.

Deniz Börülcesinin Saklanması

Deniz börülcesi temizlendikten sonra buzdolabında bir süre muhafaza edilebilir. Aynı şekilde derin dondurucuda da uzun süre deniz börülceleri saklanabilir, ancak bunun için haşlama işlemi yapılması gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git