Defne Yaprağı Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Defne Yaprağı Hangi Yemeklerde Kullanılır?
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.789 kez okundu.

Defne yaprağı mutfağımızın en sık kullanılan ve en fazla tercih edilen bitkilerinden bir tanesidir. Özellikle et yemeklerinde kullanımı bir baharat olarak yemeğin çok daha lezzetli bir hal almasını sağlamaktadır.

Defne yaprağı, birçok yemek türüne eklenebilir ve bu şekilde yemeklerde farklı ve leziz bir aroma elde etmeyi sağlayabilir.

Defne Yaprağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Farklı tür etler ile oldukça uyumlu olan bir baharat olarak defne yaprağı kullanılabilmektedir. Sığır etinde, balık etinde, dana etinde ya da tavuk etinde rahatlıkla kullanılabilen defne yaprağının kullanım şekilleri hakkında aşağıda bilgi verilmektedir:

  • Defne yaprağının sığır ya da dana etinde kullanımında ilk deneme için uygulama yapılması, defne yaprağının kullanımı bakımından daha etkili sonuç verecektir. Etlerdeki kullanımı sırasında defne yaprağı çok miktarda kullanılmamalıdır, aksi halde etin acı bir tat kazanmasına neden olabilir.
  • Defne yaprağı, balık etlerinde de rahatlıkla kullanılabilen, balık etine bir hayli yakışan bir aroma bitkisidir. Balık etine doğrudan eklenebileceği gibi etin pişirilmesinden sonra hazırlanan sosun içine de eklenebilir. Balığın karın bölgesine birkaç dilim limon ve defne yaprağı konarak fırına verildiğinde, çok lezzetli bir öğün sizi bekliyor olacaktır.
  • Defne yaprağı aynı zamanda tavuk etlerinde ya da tavuk suyu çorbalarda da kullanılabilir. Ancak burada kullanımında da aşırı eklemelerden kaçınılmalıdır.

Defne Yaprağını Muhafaza Etme Yöntemleri Nelerdir?

Defne yaprağı saklanmak istendiğinde, mutlaka güneş görmeyen bir bölgede muhafaza edilmelidir. Defne yaprağı kurutulduktan sonra kuru halde kapalı bir kabın içinde saklanmalıdır. Kurutma işlemi sonrasında defne yaprakları toz haline getirilerek de saklanabilir. Bu şekilde bir hayli uzun süren bir kullanım dönemi sağlanabilir.

Sağlıklı bir tüketim için 1 yılı aşkın süredir bekleyen defne yapraklarının bu süreden sonra artık kullanılmaması ve yenisinin hazırlanıp kurutulması tavsiye edilmektedir.

Defne Yaprağı Faydaları Nelerdir?

  • Defne yaprağı oldukça faydalıdır. Özellikle hazımsızlık çeken kişilerde hazmetmeyi kolaylaştırır. Bunun için birkaç defne yaprağının demlenmesi ve düzenli tüketilmesi yeterli olacaktır.
  • Grip, soğuk algınlığı ve nezle tedavisinde de doğal bir antiseptik olan defne yaprağı, ateşin de dengelenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Saç için de kullanılabilen defne yaprağı, ölü derilerin temizlenmesinde ve saç derisinin nefes almasında etkilidir. Saçların doğal bir parlaklık kazanmasını da sağlar. Defne yaprağı kürü ile saç ve cilt bakımı yapılabilir.
  • Defne yaprağı, tüm bu faydalara ek olarak açık yaralara da bir hayli iyi gelmektedir. Kurutulan defne yaprakları toz haline getirilerek açık yara üzerine uygulanabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git