Bilgi Yeriniz

Çocuğun Doğum Kontrol Hapı Yutması

19.07.2018
5.471
Çocuğun Doğum Kontrol Hapı Yutması

Çocukların doğum kontrol hapı yutması oldukça tehlikeli bir durumdur. Doğum kontrol hapları vücuda anında müdahale edebilen, diğer ilaçlardan daha farklı etkilere sahip bir ilaç olduğundan müdahalede dikkatli davranmak oldukça önemlidir.

Çocuğun Doğum Kontrol Hapı Yutması

İlaçlar kesinlikle çocukların erişebileceği yerlerde muhafaza edilmemelidir. Küçük yaşlardaki çocukların, ilacı bilmemeleri ve yutabileceği küçüklükteki her maddeyi ağızlarına atabiliyor olmasından dolayı özellikle çocuklu ailelerin bu konuda hassas olmaları önemlidir.

Çocuğun Doğum Kontrol Hapı Yutması Durumunda Nasıl Müdahale Edilmelidir?

1-)Çocuk Kusturulmaya Çalışılmamalıdır

Çoğu kişinin yanlış bildiği bu müdahale çocuğun durumunun daha kötüye gitmesine sebep olabilmektedir. Kesinlikle çocuğunuzu kusturmaya çalışmayın. Bunun yerine farketmiş olduğunuz an, en kısa süre içerisinde yakın bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Kaç tane hap yuttuğunu tespit etmek de bu aşamada önemlidir. Hastaneye gittiğinizde bu bilgi de doktorların müdahalesine katkıda bulunacak bir bilgidir.

2-)Hastaneye Gidilmelidir

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi böyle bir durumda ilk müdahale her zaman en yakın sağlık kuruluşuna gitmek olmalıdır. Hastaneye gittiğiniz zaman ise müdahale eden doktora hangi ilacı içtiğini, ne kadar süre önce içtiğini ya da vücudunun nasıl tepki verdiği konusunda bilgi vermeniz de oldukça önemlidir.

3-)Midenin Yıkanması

Genelde hastaneye gidildiği zaman doktorların acil müdahalelerinden biri de mide yıkamaktır. Mide yıkama işlemi, ilaç kana daha fazla karışmadan yapılan ve daha çok zehirlenme durumlarında uygulanan bir işlemdir. Bu tür vakalarda bu yüzden hemen bir sağlık kuruluşuna ulaşabilmek de oldukça önemlidir. Mide yıkama işlemi gerçekleştikten sonra vücut eski direncine yavaş yavaş geri dönmeye başlayacaktır.

4-)Çocuk Gözlemlenmelidir

Tüm bu müdahalelerden sonra hastanede hastanın izlenmesi oldukça önemlidir. Yaşanabilecek bir problem, ani doktor müdahalesi gerektirebilecek bir durum için en az bir gece gözlemlenmelidir.

İlaç Muhafaza Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hemen hemen her evde ağrılar ya da gribal hastalıklar için ilaçlar ve antibiyotikler bulunmaktadır. Genelde bu tür ilaçların zaten çocukların kolayca ulaşılabilecek bir yerde olmaması gerekmektedir. İlaç saklarken dikkat etmeniz gerekenleri sıralamamız gerekirse;

  • İlaçlarınızı oda sıcaklığında muhafaza ediyorsanız muhafaza etmiş olduğunuz bölgenin görülebilir olmamasına özen göstermelisiniz. Bunun için en ideal alan kapaklı dolaplardır.
  • Buzdolabında ilaçlarınızı muhafaza ediyorsanız da yine buzdolabında bulunan kapaklı alanlarda saklamalısınız.
  • İlaçlarınız yüksek bir yerde bulunmalıdır. Özellikle çocukların bu ilaçlara ulaşamaması, boyunun yetişmiyor olması çok önemlidir.
  • 6 – 7 yaşlarındaki çocuklar için, ilaçların artık ne amaçla kullanıldığı bilindiği için bilinçli olarak ilaç tüketiminde bulunabilirler. Bu yüzden ya ilaçlarınızı iyi saklamalısınız ve bunu çocuğunuz kesinlikle görmemeli ya da sık sık ilaçlarınızın yerini değiştirmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.