Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar?

Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar?
15 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.221 kez okundu.

Özellikle havaların güzelleşmesi ile çimlere oturma sonucunda pantolonların lekelenmesi bir kere bile olsa neredeyse herkesin başına gelmiştir. Bazen eve geri dönmek zor olduğu için ise lekeli pantolon ile neredeyse koca bir günü geçirmek zorunda kalabiliyoruz. Çoğu zaman yanlış müdahaleler ile leke daha da yayılabildiği gibi çıkarma konusunda herhangi bir sonuç da alamayabiliyoruz. Fakat bunun da bir çözümü var. Doğru müdahale ile her lekenin çıkabileceğini unutmayın.

Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar?

Çimen lekesinin oluşmasına neden olan çimene rengini veren bileşenler tamamen organiklerdir ve giysilere bulaştığı zaman çabucak derine işleyebilir ve yapışabilirler. Zor bir lekedir fakat genelde zor olmasının sebebi yanlış uygulamalarda çözüm aramaktan kaynaklanmaktadır. Şimdi size dışarıda başınıza gelebilecek bu lekelenmeye karşı uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

1-)Saf Alkol ve Bulaşık Deterjanı

Çok alakasız bir ikili gibi görünseler de aslında çim lekesi konusunda bize oldukça yardımcı olacak iki üründür. Bu yöntemde öncelikle bir miktar soğuk suyun içine çok az miktarda saf alkol ve bulaşık deterjanı döküyorsunuz. Bu karışımı 1 dakika kadar beklettikten sonra temiz bir sünger veya pamuklu bir bez yardımıyla lekeye çok bastırmadan silmeniz gerekmektedir. Eğer sonrasında makineye atabilme şansınız varsa, bu işlemden sonra çok bekletmeden pantolonunuzu yıkayın.

2-)Bulaşık Deterjanı

Leke oluşumlarında ilk müdahale bulaşık deterjanı ile yapıldığında çoğu zaman etkili sonuçlar verebilmektedir. Yine böyle bir lekelenme ile karşı karşıya kaldığınızda direkt olarak bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanı ile lekeli olan bölgeyi silebilirsiniz. Çim lekelerinde bulaşık deterjanı %100 bir çözüm olmasa da lekeyi büyük oranda çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

3-)Hidrojen Peroksit

Bu uygulama da çim lekesi çıkarma konusunda oldukça etkilidir. Bir leğenin içini soğuk su ile doldurun ve pantolonunuzu içine koyun. İyice ıslandığından emin olduğunuz pantolonun lekeli olan bölgesine çok az miktarda peroksit döküp hafifçe ovalayıp bekletin. Peroksiti emdiğinden emin olduğunuz pantolonunuzu eliniz ile ovalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Çimen Lekesi Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Lekeye müdahale edeceğiniz zaman soğuk su kullanmalısınız. Bu tür lekelerde sıcak su ile müdahale etmek lekenin daha çok derine işlemesine sebep olmaktadır.
  • Lekelere ağartıcı deterjanlar ile müdahale etmekten kaçının. Özellikle çamaşır suyu gibi her şeyi temizlediğine inandığımız deterjanlar kıyafetlerin yapısını bozabildiği gibi kalıcı hasar da verebilmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca doğal alternatifler kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Silmiş olduğunuz leke sonra pantolonunuzu çok uzun süre tutmadan çamaşır makinesinde yıkamalısınız. Böylece olası bir iz kalma durumunun da önüne geçmiş olursunuz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git