Çiğ Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Çiğ Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır?
14 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 2.506 kez okundu.

Çiğ köfte uğraş gerektiren fakat yapıldığında da sevilerek tüketilen gıdalardan biridir. Özellikle Şanlıurfa ve Diyarbakır yörelerinde sıklıkla yapılsa da, genel olarak hazır tüketim tercih edilir. Bunun sebebi ise yukarıda da söylediğimiz gibi yapım aşamasının uğraş gerektirmesidir.

Çiğ Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Çiğ köfte bol bol yoğurma işlemi gerektirir. Bu şekilde kıvam alması sağlanır, dinlendirilir daha sonrasında şekil verilir ve servis edilir. Yazması basit olsa da bu işlem oldukça uğraştırıcı bir işlemdir. Her şeyden önce kesinlikle bilek kuvveti gerektirmektedir.

Çiğ köfteyi hazırlarken öncelikle kullandığınız malzemelerin tazeliğine emin olmamız gerekmektedir. Bunun yanı sıra koyduğunuz malzemelerin ölçüsü de yine çiğ köftenin doğru kıvama ulaşmasına yardımcı olduğundan, her zaman ölçüye göre gitmenizi öneririz. Cıvık olması durumunda, yani şekil vermeniz imkansız olduğunda ilk yapmanız gereken çiğ köfteyi dinlendirerek bulgurun şişmesine müsaade etmelisiniz. Eğer dinlendirmenize rağmen hala şekil veremiyorsanız, içine bir miktar bulgur ekleyerek ve sonrasında yoğurarak da yine bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Çiğ Köfte Etli Mi Olmalı Yoksa Etsiz Mi?

Çiğ köfte biliyorsunuz ki önceki yıllarda etli olarak tüketilen bir gıdaydı. Yani aslında ismi bile buradan gelmektedir. Fakat etli olan çiğ köfte her ne kadar lezzetli olsa da, hem hızlı bir şekilde bakteri üretmesinden hem de tüketim ömrünün kısalığından dolayı ülkemizde bu yöntem yasaklanmıştır. Bu şekilde tüketilen çiğ köfteler kişinin sağlığını tehdit ettiği için çiğ köftenin artık etsiz yapılması konusunda karar alınmıştır. Yani, satışı bu şekilde olsa da, hala evlerinde etli çiğ köfte yapanlar elbet var.

Etsiz çiğ köfte etliye nazaran daha uzun süre muhafaza edilebilir ve tamamen bulgurdan yapıldığı için de bozuk halinde tüketilmesi durumunda bile kişi üzerinde etli çiğ köftede olduğu gibi etki bırakmamaktadır.

Çiğ Köfte Nasıl Saklanır?

Öncelikle belirtmeliyiz ki, her 2 çiğ köfte de muhafaza edilirken her zaman buzdolabı tercih edilmeli kesinlikle oda sıcaklığında bırakılmamalıdır. Oda sıcaklığında bırakılan etsiz çiğ köfte kurur ve tadında değişiklikler meydana gelir, etli ise direkt olarak bakteri üretmeye başlayacağından bozulmaktadır. Bu iki çiğ köfteyi saklarken de hava ile temasının kesilmesi oldukça önemlidir. Mümkünse cam kapaklı kaplar içerisinde ya da streç film ile üzeri kapatılarak saklanmalıdır.

Yine çiğ köfte yeşillik ile tüketilen bir gıda olduğundan, saklarken yanında yeşillik bulundurmamaya özen göstermelisiniz. Keza her ne kadar hava almasını engelleseniz de marul hemen bozulabileceğinden bu çiğ köftenin bayatlama sürecini de etkilemektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git