Bilgi Yeriniz

Pas Lekesi Fayanstan Nasıl Çıkar?

15.07.2018
1.739
Pas Lekesi Fayanstan Nasıl Çıkar?

Banyo fayanslarında sıkça karşılaşılan paslanma durumu, çok fazla suya maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Beklememiş pas lekelerini çıkarmak oldukça kolaydır fakat beklemiş pas lekeleri ile uğraşmanın daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda size zamandan tasarruf sağlayacak birkaç pratik yöntem ile pas lekelerinden tamamen kurtulabilirsiniz.

Pas Lekesi Fayanstan Nasıl Çıkar?

1-)Pas Sökücü

Pas sökücü, paslanma durumlarında akla ilk gelen çözümdür ve pratiktir de. Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bu temizleyici ürün genelde sprey şeklinde satılmaktadır. Bu ürünü paslı olan bölgelere sıkarak, 10 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Bekleme süresi, pas sökücünün pasa iyice işlemesini sağlamaktadır. Bu şekilde pas lekeleri yumuşayacağı için daha kısa bir süre içinde kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Son işlem olarak sabunlu bir bez ile silebilirsiniz.

2-)Sirke

Sirke yemek ve salatalarda sıklıkla kullanılan bir ürün olsa da özellikle doğal temizleyici tercih edenlerin kullandığı bir numaralı üründür diyebiliriz. Sirkenin içinde bulunan yoğun miktardaki asit pas lekelerini çıkarmanıza oldukça yardımcı olacaktır. Fakat çok uzun süre beklemiş olan pas lekelerine uygulamaktan ziyade, yeni lekelere uygulamanız daha olumlu bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu uygulamada lekenin üzerine sirke dökün ve 5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında bir bez yardımıyla lekeyi ovalayabilirsiniz.

3-)Limon Suyu

Pas ve kireçlenme konularında limon tuzu en tatmin edici temizlik malzemelerinden biridir. Özellikle yeni oluşmaya başlamış pas lekelerine uygulandığında kısa süre içinde olumlu bir sonuç vermektedir.

Hazır limon sularından ziyade, evdeki limonlarınızı kullanırsanız daha hızlı bir çözüm elde edersiniz. Tek yapmanız gereken yeni oluşmaya başlamış lekenin üzerine limon suyu sıkmanız. 5 ila 10 dakika kadar beklettikten sonra fayansınızı silebilirsiniz.

4-)Diş Macunu

Diş macunu amacının dışında bazı zorlu lekeleri çıkarmak içinde kullanılan bir üründür. Sadece fayanstaki paslanmış lekeleri değil, fayans aralarındaki kararmaları da rahatlıkla çıkarabilmektedir. Burada öncelikle yapılması gereken lekeli olan bölgenin üzerini tamamen diş macunu ile kaplamanız gerekmektedir. 2 dakika kadar bekledikten sonra sert bir fırça ile fırçalayarak pas lekesinden kurtulabilirsiniz. En son işlem olarak hazırlamış olduğunuz sabunlu su ile yüzeyi tekrar silebilirsiniz.

Fayansların Paslanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Banyonuzdaki musluk takımı, duşa kabin hortumları genelde eski olduğu için paslanabilmektedir. Görüntüyü iyileştirmek adına tüm bu başlıkları ve hortumları değiştirebilirsiniz.

Banyonuzun mutfağınızın temizliğine özen göstermelisiniz. Akan bir yer varsa ileride bölgeyi paslandırmaması açısından tamir ettirmelisiniz ve aynı zamanda ıslak alan bırakmamanız gerekmektedir. Her banyo kullanımında, banyonuzu kurulamanız bile paslanmayı büyük oranda engelleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.