Bilgi Yeriniz

Çelik Tepsi Nasıl Parlatılır?

24.05.2018
6.991
Çelik Tepsi Nasıl Parlatılır?

Uzunca bir süre kullanım sonucunda, kullanılan çelik tepside bölgesel kararmalar ve renkte deformasyonlar meydana gelebilir. Yalnızca tepsi değil, özellikle mutfakta çelik madeninden yapılmış birçok eşya kullanılmaktadır. Çelik eşyaların temizliğinde dikkatli olunması, uzun vadeli kullanım için önemlidir. Çelikte oksitlenme ya da paslanma oluşmaması için çelik ürünlerin nemli bırakılmaması ve düzenli şekilde temizlenmesi de oldukça önemli detaylardır.

Çelik eşyalar;

  • Kirlendiğinde yıkanmalı ve hemen kurulanmalıdır.
  • Lekelenme oluştuğunda nemli bezle lekeli kısım silinmeli ve malzeme hemen kurulanmalıdır.
  • Olabildiğince kuru tutulması önerilmektedir.

Çelik tepsiler de mutfakta sıkça kullanılan malzemelerdir ve parlaklığını uzun süre kullanım sonucunda kaybedebilir. Ancak çelik tepsilerin yeniden parlatılması mümkündür ve bunu sağlayacak formüllere aşağıda yer verilmiştir. Bu yöntemler çelik malzemenin daha çok zarar görmesine ya da leke kalmasına da çeliğin cinsine göre neden olabilir. Bu nedenle kullanılmadan önce tepsinin küçük bir bölümünde deneme yapılmalıdır.

Çelik Tepsi Parlatma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Ilık Sirkeli Su

Oldukça kolay uygulanabilir ve ekonomik olması gibi nedenlerle tercih edilen sirkeli su yönteminde, bir miktar ılık suyun içine biraz sirke eklenir ve çelik tepsi bu karışımın içinde bir süre bekletilir. Yumuşak bir bezle tepsi iyice ovalanır ve ardından musluğun altında iyice durulanır. Son olarak kurulanır ve yerine kaldırılır.

2-)Cam Suyu

Çelik tepside su lekeleri oluşmuşsa, cam silme suyu bunların ortadan kaldırılmasını kısa sürede sağlayacaktır. Mikrofiber bir bez yardımıyla cam silme suyu tepsiye uygulanır ve ardından tepsi durulanır, son olarak da kurulanır.

3-)Limon Kabukları

Asidik bir özelliğe sahip olan limon yağ ve kir lekelerinin çıkmasına ve aynı zamanda çelik malzemelerin parlatılmasında önemli ve kullanışlı bir malzemedir. Çelik tepsinin parlatılması için de rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için limonlar sıkıldıktan sonra kalan limon kabuğunun iç kısmı ile çelik tepsinin her yeri iyice ovalanmalıdır. Ovalama işlemi bittikten sonra tepsi duru suyla durulanmalı ve hemen kurulanmalıdır. Bu yöntemle çelik tepsi ilk günkü gibi parlaklığını kazanacaktır. Bu yöntemlere ek olarak;

  • Çelik tepsi bulaşık makinesinde de yıkanabilir. Bulaşık makinesi parlatıcısı sayesinde tepsi yıkandığında ışıl ışıl parlayacaktır. Ayrıca bulaşık makinesinin deterjan bölümüne az miktarda elma sirkesi eklenerek de parlaklık kazanması sağlanabilir. Yine deterjan bölümüne birkaç damla çamaşır suyu eklenerek de çelik tepsinin matlık kazanması önlenebilmektedir.
  • İçerisinde amonyak bulunan krem temizleyiciler de çelik tepsinin hem parlamasını hem de temizlenmesini sağlayacaktır. Krem temizleyici dökülen tepsi yumuşak bir bezle yıkanıp durulandığında parlaklığını geri kazanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.