Çamaşır Suyu Sararması Nasıl Geçer?

Çamaşır Suyu Sararması Nasıl Geçer?
28 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.938 kez okundu.

Çamaşır suyu, özellikle kıyafetlerde ağartmaya yol açan etkili kimyasal içeren bir temizlik malzemesidir. Renkli kıyafetlerde çözümler çok fazla olmasa da, beyaz kıyafetlerde çamaşır suyundan kaynaklanan renk değişimi ve sararmaların önüne geçilebilmektedir. Temizlik esnasında kıyafetlerde iz bırakan çamaşır suyunun lekesinin ortadan kaldırılması için bazı alternatif yöntemler bulunmaktadır.

Renkli Kıyafetlere Çözümler

Çamaşır suyu lekesi, kıyafetin alt kısmına yakın bir yere sıçramış ise bu bölge makasla kesilerek sorun ortadan kaldırılabilir. Kesme işlemi sonrasında kesilen bölge yeniden dikilebilir. Ancak bu yöntem çok tercih edilen bir yöntem değildir, çünkü bu şekilde kıyafetin orijinal yapısı ve dikişi bozulmaktadır.

Renkli kıyafetlerde çamaşır suyu lekelerin için kullanılabilecek bir başka yöntem de çamaşır suyu damlayan ya da sıçrayan bölgenin, kumaş boyası ile boyanması olabilir. Ancak bu boyanın rengi ile kıyafetin tonu tam olarak tutturulmalıdır. Kot pantolon ve kot kumaşlarda oluşan çamaşır suyu lekeleri için pantolon boyalarından yararlanılabilir. Kaynama usulü ile pantolon ya da kot kıyafet boyandığında, çamaşır suyu lekesi ortadan kalkacaktır.

Beyaz Kıyafetlerde Leke Temizleme

Çamaşır suyu beyaz çamaşırlara ve kıyafetlere sıçradığında, sıçradığı bölgelerde sarı leke kalır ve bu da kıyafetin kullanılmasına olanak vermez. Ancak kullanılabilecek bazı yöntemlerle bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

  • Sararan beyaz kıyafetlerin eski haline getirilmesinde en etkili yöntemlerden bir tanesi beyaz sirkedir. Bir kaba sıcak su boşaltılır ve içerisine de bir miktar beyaz sirke eklenir. Bu karışımın içine beyaz renkli ve sararmış olan kıyafet konur, bir süre bekletilir. Beyaz sirke, kıyafette oluşan sararmayı ortadan kaldırma özelliği gösterecektir. Bekletme sonrasında kıyafet, normal beyaz kıyafetlerle birlikte makineye atılır. Beyaz sirke makinenin deterjan gözüne de eklenebilir.
  • Beyazlatıcı özelliğe sahip olan kimyasal ürünler de beyaz kıyafetlerde ortaya çıkan sararmaların yok edilmesinde etkili olabilmektedir. Ancak malzeme kimyasal içerikli olduğu için mutlaka kullanım miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde kıyafetin dokusu zarar görebilir.
  • Doğal bir yöntem olarak, kıyafetlerdeki sararmaların giderilmesinde karbonat da kullanılabilmektedir. Karbonat tıpkı beyaz sirke gibi makinenin deterjan gözüne eklenerek kullanılabilir. Bu sayede makinedeki tüm beyaz çamaşırlar daha beyaz hale gelecektir. Karbonatla uygulanabilecek bir başka yöntem daha bulunmaktadır. Karbonat, çok az miktarda su ile karıştırılarak kıyafetin sararan bölgesine uygulanır. Bir süre bekletilir ve daha sonra kıyafet elde çitilenir, ardından makinede rutin yıkaması yapılır.
  • Karbonat bir leğene konur, üzerine bir miktar sıcak su eklenir ve karıştırılarak karbonatın iyice erimesi sağlanır. Ardından sararan kıyafet bu su içine konarak bir gece bekletilir, ardından yeniden çamaşır makinesinde her zamanki gibi yıkanır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git