Bilgi Yeriniz

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Kapatılır?

27.06.2018
3.551
Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Kapatılır?

Renkli kıyafetler için tam bir kabus olan çamaşır suyu lekesi, bu duruma yol açıyor olsa da, özellikle evlerde hijyen faktörlerinin sağlanabilmesi bakımından önemli bir temizlik malzemesidir. Genellikle çamaşır suyu lekesi ilk anda fark edilmez ve farkına varıldığında da çok geç olur. Bu durumun ortaya çıkardığı lekeli kıyafetlerden bazı yöntemler kullanılarak kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Çamaşır Suyu Lekesini Kapatma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Yama Tekniği

Özellikle renkli giysilerin kötü görünmesine neden olan çamaşır suyunun giderilmesi için yama yönteminden yararlanılabilir. Lekeli bölge yamanın içinde kalacak şekilde kendi rengine uygun bir başka kumaştan bir parça kesilerek yama yapılabilir.

Bu yöntem özellikle pantolon ya da tişörtlerde rahatlıkla kullanılabilir. Yamadan hoşlanmayan kişiler için lekeli bölgeye arma dikmek de bir çözüm olabilir. Bu tür yama ya da arma gibi malzemeler, kıyafete aynı zamanda farklı bir hava katacaktır.

2-)Bölgenin Kesilmesi

Çamaşır lekesi kıyafetin kesilebilecek bir bölgesinde ise, bu bölge doğrudan kesilebilir ve yeniden dikiş makinesinde dikilebilir. Böylece kıyafette hiç leke olmamış gibi olur. Çamaşır suyu lekesi pantolonda ise bu pantolon şort haline getirilebilir. Aynı şekilde tişörtün etek kısımlarında oluşan lekeler de kesilerek beli açık bir tişört haline getirilebilir.

3-)Çamaşır Suyu

Renkli kıyafet çamaşır suyu lekesi olmuş durumda ise bundan kurtulmanın bir başka yolu da, kıyafetin tamamını çamaşır suyuna batırmaktır. Giysi böylece her tarafı kamuflaj desenine benzeyen bir kıyafet haline gelecektir. Buna ek olarak, eğer bu şekilde alacalı bir halde kullanmak istemezseniz, kıyafeti bir gece çamaşır suyuna koyup bekletebilirsiniz. Bu sayede çamaşırın her yeri aynı açık renk tonuna sahip olacak ve eski çamaşır suyu lekesi yok olacaktır.

4-)Diğer Yöntemler

  • Çamaşır suyu lekesi bulunan kıyafetler için kumaş boyası da bir çözüm olabilir. Bunun için giysinin rengine uygun bir boya ve fırça işinizin kolaylıkla görülmesini sağlayacaktır. Kumaş boyası çamaşır suyu lekeli bölge dışında farklı bölgelerde desen çizmek suretiyle de kullanılabilir.
  • Ceket, kot pantolon ya da gömlek gibi kıyafetlerde ortaya çıkan çamaşır suyu lekesinin giderilmesi için lekeli olan bölgede süsleme yapılabilir. Özellikle rozet, boncuk ya da pul gibi ürünlerle zevke uygun şekilde süsleme yapılabilir. Bu aynı zamanda kişiye özel bir tarzın da yansıtılmasını sağlayacaktır.

Bu yöntemler, kıyafetin kullanımına devam edilebilmesini sağlayan yöntemlerdir. Eğer çamaşır suyu lekesi deterjan nedeniyle oluşmakta ise mutlaka çamaşırların renklerine uygun olan deterjanlar tercih edilmelidir. Buna ek olarak sevilen giysilerin korunması adına, temizlik türü işlerde mutlaka eski kıyafetlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.