Cam Kavanozdaki Kokular Nasıl Giderilir?

Cam Kavanozdaki Kokular Nasıl Giderilir?
22 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.894 kez okundu.

Cam kavanozlar hayatımıza girdiğinden beri birçok gıdayı saklamamız konusunda bize oldukça yardımcı olan ürünlerdir. Aldığımız her gıdayı mümkün olduğunca cam kavanoz içinde almaya dikkat ettiğimiz gibi, saklama konusunda da tercihimiz yine her zaman camdan yana olmalıdır. Fakat bazen cam ürünler de içerisinde muhafaza edilen ürün çeşidine göre koku yapabilmektedir.

Cam Kavanozdaki Kokuyu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu denendiği zaman genelde olumlu sonuç veren bir yöntemdir. Cam kavanozunuzu önce bulaşık deterjanı ile iyice bir yıkamanız ve kirlerinden arındırmanız gerekmektedir. Sonrasında büyük bir kap içerisine ılık su ve çamaşır suyunu karıştırıp kavanozunuzu içine koyabilirsiniz. Bu karışımın içinde kavanozunuz bir süre bekledikten sonra alıp bol su ile durulamanız gerekmektedir. Bu şekilde rahatsız olduğunuz kokudan kurtulabilirsiniz.

2-)Sirke

Dezenfektan özelliği ile birçok alanda kullandığımız doğal temizleyici olan sirke cam kavanozda oluşan kokuları gidermede de yardımcıdır. Koku oluşan cam kavanozunun içerisine sıcak su ile beraber ekleyeceğiniz sirkeyi iyice çalkaladıktan sonra deterjan ile yıkayarak kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Son işlem olarak, bol su ile durulamanız gerekiyor.

3-)Pirinç

Öncelikle kirlenen ve kötü koku oluşan cam kavanozlarınızın içerisine bir miktar pirinç, deterjan ve su ekliyorsunuz. Sonrasında çalkalamanız, hem oluşan kötü kokuları hem de kavanozunuzun dibinde tutan kirleri temizlemekte yardımcı olacaktır.

4-)Hardal

Bu yöntemi çok fazla bilen olmadığı gibi aslında işe yarama konusunda denenmiş ve doğrulanmış bir yöntemdir. İlk önce yapmanız gereken, cam kavanoz ya da şişenin içine yarısına gelecek kadar soğuk su kattıktan sonra bir çorba kaşığı kadar hardal ekliyorsunuz. Yaptığınız karışımı iyice çalkalayıp, birkaç saat dinlendirdikten sonra kötü kokular gitmiş olacaktır. Yıkadıktan sonra cam kavanozunuzu kullanabilirsiniz.

5-)Karbonat

Öncelikle kavanozun içine sıcak su eklemeniz gerekiyor. Hatta tam olarak ağzına kadar su ile doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra içine bir çorba kaşığı karbonat atın ve ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde 1 saat bekletin. Bir saatin sonunda kavanozun içindeki suyu dökün ve kavanozu bol su ile yıkayın.

Cam Kavanozun Kokmasının Nedenleri Nelerdir?

İçindeki ürünü tükettikten sonra uzun bir süre kavanozu kirli şekilde bırakırsanız bu bakterilerin çoğalmasına ve bundan dolayı da koku oluşmasına neden olacaktır. Cam kavanozlarınızı kullandıktan sonra kaynar su ve deterjan ile iyice yıkamanız gerekmektedir. Eğer yıkadıktan sonra hemen kullanmayacaksanız, ağzı sıkıca kapalı bir şekilde kuru bir yerde kavanozlarınızı tutabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git