Bilgi Yeriniz

Çakmak Taşı Nasıl Takılır?

27.06.2018
4.002
Çakmak Taşı Nasıl Takılır?

Eski çağlardan bu yana ateşin yakılması için kullanılan çakmak taşı, sileks ya da silex (ateş taşı) adı verilen bir taştan üretilmektedir. Kahverengi, siyah ya da gri renkte bulunabilen bu taş, denizlerde yer alan bazı maddelerin çökelmesi sonucunda oluşmaktadır. Bir çakmak taşı ortalama 1500 defa yanabilmektedir. Çakmak taşı doğada doğal şekilde bulunan ve doğrudan da kullanılabilen bir malzemedir. Bu bakımdan, kamp yapan kişiler çakmak taşını doğrudan kullanarak ateş yakabilmektedir.

Çakmak taşı bittiğinde çakmak artık alev alamaz ve üst kısmındaki döner yahut basmalı mekanizma sert bir hal alabilir. Bu durum, çakmak taşının değişmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Aynı şekilde çakmak gazı bittiğinde de yanmayacaktır, bu durumda ilk olarak gaz doldurulup denenmeli, eğer çakmak halen yanmaz halde ise çakmak taşı değiştirilmelidir.

Çakmak Taşı Değişimi

  • Çakmak taşının değiştirilmesi esasında oldukça basit bir işlemdir. Çakmağın dışında yer alan metal kısmın ilk olarak çıkarılması ve ardından taş değişimi için menteşe yanında bulunan pime basılır ve yavaşça çıkması sağlanır.
  • İçeriden çıkarılan uzun parçanın ucunda yer alan vida döndürülerek açılır ve içerisinde yay ve çakmak taşı bulunan yer boşaltılır.
  • Çakmak taşı yay mekanizmasının içerisine yeniden yerleştirilir ve parçaların kaybolmaması açısından işlem sırasında bir örtü kullanılması tavsiye edilir.
  • Bazı kapaklı ve metal çakmaklarda çakmak taşının değişimi daha farklı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu tür çakmaklarda ilk olarak çakmağın alt tarafında yer alan vida yavaş hareketlerle sökülmelidir. Vidaya bağlı olan yay böylelikle açığa çıkacaktır.
  • Yaydan hemen sonra pim ve çakmak taşı artık ortaya çıkacaktır.
  • Açılan kısma yeni çakmak taşı konur ve üzerine de pimin sivri ucu üst tarafta kalacak şekilde pim yerleştirilir.
  • Son olarak yay yerine yerleştirilir ve vida yeniden kapatılır.

Çakmak Taşı Nereden Alınır?

Çakmak taşı son derece uygun fiyatlarla marketlerden ya da internetteki alışveriş sitelerinden temin edilebilmektedir. Genel olarak çoklu satışa sunulan bu çakmak taşları, çok farklı olmayan birçok çakmak için kullanıma uygun şekilde tasarlanmıştır. Çakmak taşı, kamp için malzeme satan birçok mağazada da satışa sunulmaktadır.

Oldukça küçük olan çakmak taşlarının kullanılmayan çoğunluk kısmı mümkünse küçük kapaklı bir kapta muhafaza edilmeli ve nemden uzak tutulmalıdır. Aksi halde çakmak taşları yanıcı özelliğini yitirebilir. Buna ek olarak kaybolmaması için de konulan yerin belirgin hale getirilmesi durumunda, ihtiyaç halinde buradan alınarak değiştirme işleminin yapılması sağlanabilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.