Buzluktaki Tavuk Nasıl Çözülür?

Buzluktaki Tavuk Nasıl Çözülür?
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 905 kez okundu.

Tavuk birçok yemekte kullanılan ve genel olarak herkes tarafından sevilen bir et türüdür. Hem hafifi hem de kullanımının kolay olması bu durumun başlıca nedenlerinden bir tanesidir. Tavuk eti uzun vadeli kulanım için satın alındıktan sonra bir süreliğine derin dondurucuda saklanabilmektedir. Zaten hemen kullanılmayacak ise tavuk satın alınır alınmaz buzluğa konmalıdır. Bozulmaması için üstü ve ağzı kapalı bir biçimde derin dondurucuya yerleştirilmelidir.

Tavuğun kullanımı öncesinde buzu çözdürmek gerektiğinde kullanılabilecek birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemler bakteri oluşumunun en aza indirilmesi bakımından da büyük önem taşımaktadır.

Buzluktaki Tavuğu Çözme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Soğuk Suda Bekletmek

Tavuğun buzunun çözülmesi için soğuk suda bekletme yöntemi kullanılabilir. Bunun için ilk olarak tavuk buzluktan ve paketinden çıkarılır. Derin bir kabın içine doldurulmuş olan soğuk suyun içine bırakılır. Tavuğun en kısa zamanda çözülmesine yardımcı olan bu yöntem, bazı olumsuz yönlere de sahiptir.

Soğuk suyun değiştirilmemesi halinde tavuğun buzları çok yavaş çözülecektir. Aynı zamanda bu yöntem biraz zaman gerektirdiği için acil durumlarda çok da işe yarayan bir yöntem değildir.

2-)Mikrodalgada Isıtma

Önerilmeyen bir yöntem olsa da, acil durumlarda bir iki defa olmak üzere kullanılabilecek bir başka yöntem de mikrodalga fırında tavuğun ısıtılmalıdır.

  • İlk olarak tavuk buzluktan çıkarılır ve paketinden de çıkarılarak yıkanır.
  • Daha sonra ısıya dayanıklı bir kabın içine tavuk yerleştirilir.
  • Mikrodalga fırının içine yerleştirilir ve birkaç dakika ısıtılır.
  • Isıtma sonrasında istenen şekilde kullanılabilir çünkü buzu artık çözülmüştür.
  • Ancak tavuğun lezzeti ilk günkü gibi olmayacak, kıvamı da daha kuru olacaktır.

Donmuş Tavuk Pişer mi?

Tavuğun dondurulmuş halinde iken pişirilip pişirilemeyeceği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Zaman kaybetmemek adına tavuğun buzlarının çözülmeden pişirilmesi de mümkündür. Ancak donmuş tavuk, buzu çözülmüş olana göre çok daha uzun bir sürede pişmektedir. Bu da acele etme konusunda donmuş tavuk kullanımını anlamsız hale getirmektedir.

Donmuş durumdaki tavuk illa pişirilecekse mutlaka kaynamış suya konmalı ve baharatları da eklenmelidir. Bu sayede lezzetli bir tavuk eti elde etmek daha kolay olacaktır. Buna ek olarak, donmuş haldeki tavuk eti piştiğinde normal tavuk etine kıyasla bir tık daha sert olabilmektedir.

Bunların dışında tavuğun buzunun çözdürülmesi hem de bir yandan tavuğun pişirilmesi için kullanılabilecek bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu yöntemde;

  • İçinde sıcak su olan bir tencereye buzlu tavuk konur, su kaynar olmamalıdır, aksi halde bakteri üreme olasılığı artar.
  • Tavuk buzlu olduğu için suyun hemen soğumasına neden olur. Suyun soğuduğunda yeniden sıcak ılık su ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git