Buzluktaki Buzlar Nasıl Çözülür?

Buzluktaki Buzlar Nasıl Çözülür?
29 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.596 kez okundu.

Özellikle uzun süredir kullanılan buzdolaplarında buzlanma problemi ile çok sık karşılaşılmaktadır. Bu problemin asıl nedeni ise buzdolabının bakımının eksikliğinden ve buzluk kısmının derecesinin çok fazla düşürülmesinden kaynaklanmaktadır.

Buzlukta Meydana Gelen Buzlanmaların Çözümü

  • Öncelikle buzlukta olan ürünlerinizi çıkarmanız gerekmektedir. Donmuş gıdalarınızın zarar görmemesi için bir yakınınızdan rica edip onun buzluğuna taşıyabilirsiniz ya da diğer bir alternatif olarak buzdolabınızın alt kısmına yerleştirmeniz gerekmektedir. Fakat ikinci alternatifi yapma durumunuzda buzluk kısmını hızlı bir şekilde temizlemeniz halinde erimeye başlayan gıdaları tekrar buzluğa kaldırmak sağlığınız açısından tehlikeli olabilmektedir.
  • Boşaltmış olduğunuz buzluğunuzu direkt olarak temizlemek zor olacağından öncelikle buzları yumuşatmanız gerekmektedir. Bunun içinde sıcak su uygulaması yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken derin ve geniş bir kaba koyduğunuz sıcak suyu, dondurucunuza koyup kapağını kapatın. 15 dakika beklettikten sonra buzlar yumuşamış olacağından bir spatula yardımıyla buzlarınızı çıkarabilirsiniz.
  • Diğer bir alternatif olarak sirkeyi deneyebilirsiniz. Burada da ne sirkesi olduğu önemli değil, elinizde olan sirkeyi dondurucunuzdaki buzların üzerine dökün ve 7-8 dakika kadar bekleyin. Buzlarınız yumuşamış olacağından yine rahatlıkla spatula kullanarak buzları temizleyebilirsiniz.
  • Bu yöntem ise kış aylarında karşılaştığımız buz tutan yollara tuz dökme işlemi ile aynıdır. Burada buzlanma meydana gelmiş olan bölgeye tuz döküyorsunuz ve yine kapağını kapatıp 15 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. Sonrasında spatula yardımı ile buzları temizleyebilirsiniz.

Buzdolaplarında Meydana Gelen Buzlanmanın Nedenleri Nelerdir?

  • Buzdolabınızın eskimesinden kaynaklanabilmektedir. Uzun süre kullanılan buzdolaplarında buzlanma sorunu çok sık olmaktadır.
  • Dondurucu bölgenin derecesinin yüksek kullanılmasından kaynaklanabilmektedir. Burada halk arasında yanlış bir bilgi var. Evet, soğuk yiyeceklerimizi dondurarak saklamamız için gereklidir fakat fazlası bizi buzdolabımızdan edebilir. Buzdolabınızın markasına göre ayarlamanız gereken doğru soğukluk derecesini kullanma kılavuzundan ya da teknik servislerden öğrenebilirsiniz.
  • Buzdolabınızın kapağının tam olarak kapanmamasından dolayı da kaynaklanabilmektedir. Buzdolabınızın iki tarafının da kapaklarının lastiklerine mümkün olduğunca dikkat etmeniz, her dolabı açtığınızda kapattığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde evin ısısı ile buzdolabındaki ısı arasında gerçekleşecek olan hava sirkülasyonu dolabınızdaki yiyeceklerin bozulmasına, erimesine ve oluşan nemden dolayı da buzlanma sebep olacaktır.

Buzdolabı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • Buzdolaplarınızı mümkün olduğunca ayda 1 kez olacak şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Bu durum, hijyen açısından mühim olduğu kadar buzdolabınızın ömrünü uzatmak için de oldukça önemlidir.
  • Buzdolabınızı temizlerken kimyasal kullanmaktan kaçınınız. Onun yerine sirkeli su ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Sirke doğal bir temizleyici olduğunudan, herhangi bir gıdaya temas halinde bir problem yaşanmayacaktır.
  • Buzdolabınızın kapısının kapanmasını sağlayan lastikler oldukça önemlidir. Yine lastikler içinde kimyasal kullanmamanız gerekmektedir. Lastiklerinizin aşınmasına ve bu aşınma da kapakların kapanmamasına neden olabilir. Bu durumda yiyecekleriniz zamanından çok daha kısa bir sürede bozulmaya başlayacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git