Buzlu Yufka Nasıl Çözülür?

Buzlu Yufka Nasıl Çözülür?
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 4.851 kez okundu.

Yufka, mutfaklarda kullanım alanı oldukça geniş olan ve lezzetli bir katık olarak tüketilen bir yiyecektir. Beklenmedik misafirlerin gelmesi durumunda da kolaylıkla hazırlanan aperatifler yine yufka kullanılarak hazırlanabilmektedir.

Çok geniş bir kullanım yelpazesine sahip bir malzeme olsa da, saklanması oldukça zor bir üründür yufka. Nasıl muhafaza edilmesi gerektiği bilinmelidir. Oda sıcaklığında kalması halinde küflenme, kuruma ve bayatlama sorunu ortaya çıkabilir. Her zaman taze yufka bulmak zor olduğu için bir miktar yufkanın kullanıma hazır halde buzdolabında bulunması iyi olur. Bunun için de yufkanın dondurulması ve bu şekilde muhafaza edilmesi ömrünün uzun olmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte, dondurulmuş olan yufkanın buzunun çözdürülmesi aşamasında çok dikkatli olunması gerekir. Aksi halde sert bir hal alan yufka açmaya çalışırken kırılabilir, dağılabilir ya da katlar birbirine yapışabilir. Dondurulmuş yufkanın çözülmesi için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Yufkayı Buzdolabında Bekletme

Dondurulmuş yufkanın buzunun çözülmesi için yufka dondurucudan çıkarıldıktan sonra buzdolabının rafında bekletilebilir. Bu aynı zamanda üremesi muhtemel bakterilerin de oluşma hızını yavaşlatan, sağlıklı bir yöntemdir. Kolay bir yöntem olsa da bu şekilde yufkanın çözdürülmesi zaman aldığı için acil durumlarda bu yöntem çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak yine de bilinmesi gereken ve uygulanabilen bir yöntemdir.

Bunun için dondurulmuş olan yufkalar, kullanılacak miktarda poşetten alınır. Daha sonra mevcut yufkanın miktarına uygun bir tabak alınır, buzu çözdürülecek olan yufka tabağa konur ve tabak da buzdolabının rafına yerleştirilir. Bir süre sonra yufkalar kontrol edilmelidir. Buzu hafifçe çözülmeye başladıktan sonra yufkalar buzdolabından çıkarılarak kullanılabilir.

Yufkayı Oda Sıcaklığında Bekletme

Dondurulmuş yufkanın oda sıcaklığında bekletilmesi, acil durumlarda çok daha sık olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak buzlu yufkanın doğrudan çok sıcak bir odada bekletilmesi sonucunda yufka yaprakları katlarından birbirine yapışabilir. Bunun için de yapışma sorunu olmadan önce yufkanın buzunun çözülüp çözülmediği belli aralıklarla kontrol edilmeli, buz çözülme işlemi ortalarda iken tamamlanmamışken yufkalar katlarından açılmalı ve kullanılmalıdır.

  • Bu yöntemlere ek olarak yufkanın mikrodalgada bir dakika süreyle ısıtılarak buzunun çözdürülmesi de oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.
  • Yufka, derin dondurucuda birkaç hafta boyunca kullanıma hazır halde bekleyebilir.
  • Buzdolabında, dondurulmadan bekletilen yufka en kısa sürede tüketilmelidir. 4 günden daha fazla dolapta bekleyen yufka artık kullanılmamalıdır.
  • Yufka hazır olarak satın alınırken son tüketim tarihine mutlaka dikkat edilmeli, eğer mümkünse tam olarak son tüketim tarihi dolmadan tüketilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git