Bulgur Köftesi Buzlukta Nasıl Saklanır?

Bulgur Köftesi Buzlukta Nasıl Saklanır?
7 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.414 kez okundu.

Bulgur içeren yemeklerin pek çoğu, hem kısa sürede hazırlanması hem de kolay hazmedilmesi bakımından birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bulgur köftesi, uzun sürede hazırlanan ve bu yüzden de buzlukta saklanmaya uygun olup olmadığı merak edilen bir yemektir. Elbette bulgur köftesi buzlukta veya derin dondurucuda saklanabilir ancak bazı noktalara dikkat edilmesi, köftelerin uzun süre tüketilebilmesi bakımından önemlidir.

Bulgur Köftesi Nasıl Saklanır?

1-)Normal Saklama

Bulgur köfteleri hazırlandıktan sonra buzlukta saklamaya hazır hale getirilmelidir. Bunun için köfteler, buzluk rafına sığacak büyüklükte düz bir tepsiye dizilmelidir. Buzluğa konan köfteler, burada yarım saat bekletilmelidir. Bu süre, köftelerin pişirme esnasında dağılmalarının önlenmesi için bir önlem niteliğindedir.

Yarım saatlik süre dolduktan sonra köfteler tepsiyle birlikte buzluktan çıkarılır ve köfteler dikkatlice birer birer tepsiden alınır, bir buzdolabı poşetinin içine konur. Köftelerin poşetsiz olarak buzluğa konması tavsiye edilmez, aksi halde dolaptaki diğer gıdaların kokusu köfteye sinebilir. Bu yöntemle poşetlenen ve buzluğa konan bulgur köfteleri, pişirme zamanı geldiğinde poşetten dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır. Bir miktar suya tutularak düz bir zemine dizilen köfteler, buzu tamamen çözüldükten sonra pişirmeye hazır hale gelecektir.

2-)Yağlı Kağıtla Saklama

Yağlı kağıt kullanımı, bulgur köftesinin derin dondurucu ya da buzlukta dondurulması sürecinde işe yarayan, kullanışlı bir yöntemdir. Köfteler hazırlandıktan sonra yağlı kağıt da köfteleri tekli olarak saracak büyüklükte kesilmelidir. Her bir köfte için bir parça yağlı kağıt elde edilmelidir.

Kağıtlar hazırlandıktan sonra bulgur köfteleri iyice yağlanır ve yağlı kağıt köftenin üzerine muntazam bir biçimde sarılır. Yağlı kağıda sarılan bulgur köfteleri pişirme porsiyonları ayarlanarak yeniden buzdolabı poşetlerine konur, poşetin havası alınır ve buzluğa atılır. Bu yöntemle köfteler, normal saklama yöntemine göre daha uzun vadeli tüketim olanağı sunmaktadır.

3-)Limon Suyu / Limon Tuzu İle Saklama

Bulgur köftesinin buzlukta uzun vadeli saklanabilmesi için limon tuzu ya da limon suyundan da yararlanılabilmektedir. Bunun için yapılacak işlemler aşağıda sıralanmıştır:

  • İlk olarak; bir kase alınır ve bu kasenin içine yarım çay bardağı limon suyu eklenir. Daha sonra bir tutam da limon tuzu kaseye eklenir, limon tuzları eriyene dek limon suyu karıştırılır.
  • Hazırlanan ve dondurmaya hazır olan bulgur köfteleri, bu limon suyu ve limon tuzu karışımına batırılıp tepsiye dizilir.
  • Tepsi buzluğa konur ve yarım saat beklenir.
  • Tıpkı normal saklama yönteminde olduğu gibi buzluktan 30 dakika sonra çıkarılan bulgur köfteleri dikkatlice tepsiden alınarak buzdolabı poşetlerine yerleştirilir.
  • Havası alınarak buzluğa yeniden konulur.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git