Brokoli Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Brokoli Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?
6 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.261 kez okundu.

Derin dondurucular ve buzluklar birçok meyve ve sebzenin tazeliğini koruyarak saklanmasına yardımcı oluyor. Sadece sebze ve meyvelerin değil, taze fakat tüketilemeyecek ekmekleri de buzluklarda muhafaza edebilirsiniz. Buzluktan çıkardığınızda aynı tazelikte tüketebilirsiniz.

Derin dondurucular sayesinde yaz aylarındaki meyve ve sebzeleri kış aylarında da tüketebilirsiniz ya da kış sebze ve meyvelerini yaz aylarında tüketebilirsiniz. Derin dondurucular, dilediğiniz herşeyi mevsimi olmaksızın tüketme fırsatı veriyor.

Derin dondurucunun bu faydalarından sonra sağlıklı bir kış sebzesi olan brokoliyi, nasıl yaz aylarında tüketebilmek için dondururuz onu göreceğiz. Brokolinin birçok faydası vardır. Vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini arttırmasından tutun da, iltihaplanmaları önlemesi gibi birçok faydası bulunur. Ayrıca yapısında birçok vitamin barındırır.

Brokoli Nasıl Saklanmalıdır?

Aşağıdaki her iki yöntem uygulanırken de brokolinin taze olmasına özen gösterilmelidir. Zaten bekletilmiş brokolinin tadı taze olana göre daha az olurken, dondurucuda da bekleterek iyice tadının bozulmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle taze brokoli seçimi çok önemlidir.

1-)Haşlama Yöntemi

Brokoliyi haşlamadan önce güzelce yıkamalı ve temizlemelisiniz. İstediğiniz büyüklükte keserek ve saplarından ayıklayarak haşlama için hazır hale getirmelisiniz. Brokolileri saklarken haşlama yöntemi en kolay ve en yaygın yöntemlerden biridir. Bunun için brokolilere uygun büyüklükte tencereye su ilave ederek, brokolileri de eklemelisiniz.

Ardından haşlanması için ocağın altını açarak 10-15 dakika boyunca beklemelisiniz. Çatal batırıp yumuşaklığına göre haşlanıp haşlanmadığına karar verebilirsiniz. Tamamen haşlanmasına gerek yoktur. Brokoliler biraz çiğ kalmalıdır. Daha sonra küçük saklama poşetlerine brokolileri yerleştirip, dondurucuya koyabilirsiniz.

2-)Şok Haşlama Yöntemi

Şok haşlama yöntemi için öncelikle iki tane tencere ayarlamanız gerekiyor. Ardından bu yöntemi uygulamadan önce de brokolileri önce yıkayıp, daha sonra istediğiniz büyüklükteki parçalara kesmelisiniz.

İlk tencereye ilave ettiğiniz suya brokolileri de ekledikten sonra su kaynamaya başladıktan 2 dakika daha haşlamalısınız. Hemen bu sudan brokolileri çıkartıp, daha sonra soğuk su ya da buz ile doldurduğunuz tencere içerisine brokolileri aktarmalısınız. Sularını süzüp, poşetleyerek dondurucuda saklayabilirsiniz.

Birbirinden farklı bu iki yöntemde de aynı sürede saklama işlemini yapabilirsiniz. Brokoli saklamada ya da derin dondurucuda sebze, meyve saklarken en önemli detaylardan biri tek kullanımlık poşetler halinde saklanması gerektiğidir. Poşetler tek kullanımlık olmalıdır. Böylece, lezzetlerinde hiçbir kayıp olmaz.

Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise iyi yıkanmaları gerektiğidir. Kirlerinden arınmamış sebze ve meyvelerin tatlarında bozulmalar olabileceği gibi farklı organizmaların oluşumu da gerçekleşebilir. Bu nedenle saklama sırasında ekstra titiz olunmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git