Bilgi Yeriniz

Beyaz Çanta Nasıl Temizlenir?

09.05.2018
4.386
Beyaz Çanta Nasıl Temizlenir?

Özellikle yaz aylarında kadınların sıklıkla tercih ettiği açık renkli çantaların en başında beyaz çantalar gelir. Deniz kenarında, sosyal yaşamınızda veya gittiğiniz etkinliklerde tercih ettiğiniz bu çantanın tek problemi kumaş özelliklerine göre de bağlı olarak çabuk kirlenebilme özelliğidir.

Çabuk kirlenebilen beyaz çantanızı, evde uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntem ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Beyaz Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Beyaz deri çantalar yukarıda da bahsettiğimiz gibi genelde yaz aylarında tercih edildiği için, çantanızı saklarken naylon poşetlere koymamaya dikkat edin. Naylonlar çantanızın sararmasına neden olabilirler.

1-)Kolonya

Kolonya, içeriğindeki alkol oranı nedeni ile özellikle zor leke olarak bildiğimiz mürekkep lekelerini bile beyaz ve deri çantalardan kolaylıkla çıkarabilmektedir. Tek yapmanız gereken, kolonyalı bez ile lekeli olan bölgeyi siliniz. Lekeyi yaymamak için bu işlemi lekenin az olduğu bölgeden çok olduğu bölgeye doğru yapmaya dikkat ediniz. Sonrasında kuru bir bez ile üzerinden geçebilirsiniz.

2-)Sabunlu Bez

Öncelikle ılık su ve sabunu karıştırmanız gerekmektedir. Sonrasında ise bir bez yardımı ile çantanızı hafifçe ovalayarak silin. En son işlem olarak ise kuru bir bez ile nemini almak olacaktır.

3-)Süt

Bu yöntem özellikle gerçek deriden yapılan çantalar için geçerlidir. Çantanızda meydana gelen lekeli bölgeyi süt ile hafifçe siliniz. Bu işlem sonrasında ise kuru ve temiz bir bez ile aynı bölgeyi siliniz.

Beyaz Kumaş Çanta Nasıl Temizlenir?

Özellikle günlük olarak tercih edilen kumaş çantalar, genelde keten ya da pamuklu kumaşlardan üretilir. Bu tür çantalar, günlük kullanımında verdiği yoğunluk ile çabuk kirlendiği için temizliğinin de bir o kadar düzenli yapılması gerekmektedir.

Kumaş çantalar rahatlıkla çamaşır makinesinde yıkanabilir. Çamaşır makinesinde yıkarken 30 derece yıkamaya özen gösterin. Çamaşır suyu gibi ağartıcılar kullanmamaya da özen göstermelisiniz. Çamaşır suyu sürekli kullanımda kumaşın yıpranmasına sebep olur. Eğer çanta renkli baskılardan oluşuyorsa, kullanma talimatına göre yıkamaya özen gösterin. Sadece kuru temizleme öneriyorsa makine yıkamak baskıların dağılmasına sebep olabilir. Eğer kullanma talimatı yok ise elde veya baskı olan kısmı içeriye gelecek şekilde yıkamanızı öneririm. Çantanızın üzerinde metal aksesuarlar var ise paslanma ihtimali olduğundan hızlı kurutmaya özen gösterin.

Beyaz Süet Çanta Nasıl Temizlenir?

Süet çanta temizliği, diğer süet eşyalarda olduğu gibi temizliği konusunda özen göstermek gerekmektedir. Eğer var ise süet temizliği için kullanılan fırça ile önce çantanızı fırçalayın. Sonrasında yine varsa temizleme spreylerinden sıkıp kurumaya bırakın. Süet spreyiniz yoksa, yine çok az sabunlu temiz bir bez yardımıyla lekeyi hafifçe ovabilirsiniz. Son işlem olarak ise temiz ve nemli bir bez ile sabun tortularını silebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.