Betondan Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Betondan Boya Lekesi Nasıl Çıkar?
9 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.956 kez okundu.

İç cephenin boyanması esnasında boya beton zemine damlayabilir ve bulaşabilir. Boya lekelerinin temizlenmesi, boyanın cinsine de bağlı olarak uğraş gerektiren ve zor bir işlem olduğu için badana yapılırken ya da herhangi bir boyama işlemi sırasında boyanın damlamamasına çok dikkat etmek gerekir. Ancak yine de beton zeminde boya lekeleri oluşmuş ise bunları çıkarmanın birkaç yolu bulunmaktadır.

Boya Lekesi Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

  • Boyama işlemi sırasında, mekân zemini poşet ya da gazete kâğıtları ile kaplansa da, boya lekesi oluşabilir. Bunun engellenmesi için ilk olarak boya rulosu ya da fırçasına fazla boya alınmaması gerektiği bilinmelidir. Ayrıca boya lekesi oluştuğu fark edilen ilk anda, lekenin kuruması beklenmeden nemli bir bezle lekenin hızlıca silinmesi gerekir.
  • İlk anda fark edilemeyen ve kuruyan boya lekeleri, ilk olarak spatula türü bir gereçle kazınarak fazlası alınıp ardından yine nemli bir bezle silinebilir. Bu, boya lekesinin tamamen yok olmasını sağlayacaktır.
  • Kazıma ya da silme yöntemleri ile çıkmayan boya lekeleri için piyasada satışa sunulan boya çıkarıcı ürünler de kullanılabilir. Ancak bunların kullanımı sırsında kullanım talimatlarına mutlaka dikkat edilmelidir.
  • Kurumuş haldeki boya lekesinin çıkarılabilmesi için üzerine az miktarda amonyak dökmek de yeterli olacaktır. Amonyak, kısa bir süre içinde boyanın yumuşamasını sağlayacak ve temizlemesi de son derece kolay olacaktır.
  • Her ne kadar kokusu ağır olsa da, boyaların bir çoğu tiner kullanımı ile kolaylıkla temizlenebilmektedir. Bunun için sentetik ya da selülozik tiner kullanılabilir. Ancak tinerin solunması sağlık açısından riskli olduğu ve çeşitli sorunlara yol açtığı için temizlik sonrasında tiner kullanılan odanın mutlaka havalandırılması gerekmektedir.
  • Birçok kırtasiyede satılan terebent de boya lekelerinin çıkarılmasında önemli bir malzemedir. Kokusuz olduğu için rahatsız da etmeyen terebent, leke üzerine dökülmeli ve boyayı yumuşatması beklenmelidir. Islak bir bezle terebentin yumuşattığı boya silindiğinde, tamamen çıkacaktır.

Boya Türüne Göre Temizlik

İç cephelerde plastik boya kullanımı oldukça yaygındır ancak beton zemine damladığında temizliği de bir hayli zor olmaktadır. Leke betona döküldüğünde, eğer su bazlı ise üzerine bir miktar su dökülmesi ya da leke üzerine ıslak bir bez konması boyanın bir süre sonra çözünmesini sağlayacaktır. Bazı plastik boyalar yalnızca kimyasal deterjan temizleyiciler ile çıkarılabilmektedir.

Eğer beton zemine dökülen yağlı boya ise çok dikkatli davranmak gerekir, çünkü silinmesi boyanın çok daha fazla bulaşmasına yol açabilir. Kolayca kurumayan ve temizliği bir hayli zor olan yağlı boyanın temizlenebilmesi için tiner kullanımı en kesin çözüm olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git