Belimden Kalçama Vuran Ağrı

Belimden Kalçama Vuran Ağrı
3 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.712 kez okundu.

Bazen bel ağrısı, kalçada da hissedilir. Bu durum genel olarak ciddi bel rahatsızlıklarının bir göstergesi kabul edilir. Kısa süreli olmayan minimum bir hafta süreyle devam eden ve ağrısı kalça bölgesinde de hissedilen ağrıların doktor tarafından muayene edilmesi çok önemlidir.

Belden Kalçaya Vuran Ağrı Neden Olur?

  • Omurilik yapısında, her bir omurun arasında bir disk yer almaktadır. Çeşitli sebeplerle bu disk yapılarında bozulmalar ortaya çıktığında, kıkırdak yapısı dışa doğru şekillenir. Bu durum bel fıtığı olarak isimlendirilir. Bel fıtığı nedeniyle kişide sinir sıkışması sorunu ortaya çıkar ve bu da yoğun ve şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur. Beldeki ağrı kalçaya ve bacaklara inerek hareket kabiliyetini kısıtlayabilir.
  • Bel bölgesine darbe alınması, trafik kazası geçirmek ya da daha başka travmatik etkenlere bağlı olarak da kalçada da hissedilen bel ağrısı ortaya çıkabilir. Bu duruma yapılan egzersizler, ani ya da ters hareketler de yol açabilmektedir.
  • Kalçaya vuran bel ağrısının nedenlerinden bir tanesi de, hareketsiz kalmaktır. Gün içinde kişinin uzun süre oturması, uzun bir süre boyunca ayakta durmak zorunda olması ya da oturuş – duruş esnasında dik durmaması gibi nedenler, buna örnek olarak gösterilebilir.
  • Kalça ve belde yer alan kemiklerde, enfeksiyonlardan kaynaklanan iltihaplanma sorunu ortaya çıkabilir. Bu da belde ve kalçanın üst kısımlarında ağrı oluşumunu tetikleyebilir. İltihaplanma, tedavi edilmediğinde ilerleyerek çok riskli durumlara yol açabilir. Bu nedenle ihmal edilmemesi önerilir.
  • Pankreas, böbrek ve karaciğer gibi organlar, bele yakındır ve bu organlarda ortaya çıkan bir olumsuzluk, ağrı olarak belde hissedilebilir. İç hastalıklar ciddiye alınması gereken ve kişinin sağlık durumunu aniden etkileyebilecek potansiyele sahip olan hastalıklardır. Bu nedenle ciddiye alınmalıdır.

Kalçaya Vuran Bel Ağrısı Tedavisi

Tedavi işlemlerine başlanabilmesi için, ilk olarak durum tespiti yapılmalı ve ağrının sebebi saptanmalıdır. Başlangıçta sadece kişinin istirahat etmesi ile geçse de bel ağrısı, uzun vadede ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle ağrının kalçaya doğru devam etmesi halinde mutlaka doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Genel olarak ağrı nedenine göre fizik tedavi ve rehabilitasyon, ısı ilaçları ile disklerin boyutunun küçültülmesi ve gerekli hallerde cerrahi operasyonlar uygulanabilmektedir.

Bölgeye, buz kompresi de yapılabilir. Bu, geçici olarak ağrının azaltılmasında etkili olacaktır. Ağrı ve belde tutulma varsa, sıcak havlu uygulaması işe yarayacaktır.

Belde kalçaya vuran bir ağrı mevcut ise kişi mutlaka bel bölgesini zorlamadan, küçük hareketlerle basit egzersizler yapmalı, ani hareketlerden kaçınmalı ve kesinlikle ağır yükler yüklenmemelidir. Ayrıca yatarken ortopedik yatakların kullanılması, yatış pozisyonuna dikkat edilmesi gibi faktörler de bel bölgesindeki ağrının en aza indirilebilmesine yardımcı olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git