Bilgi Yeriniz

Bayat Patates Kızartması Nasıl Değerlendirilir?

27.05.2018
6.116
Bayat Patates Kızartması Nasıl Değerlendirilir?

Patates kızartması, sıcaklığını kaybettiğinde ya da bayatladığında farklı yöntemler ile değerlendirilebilir. Ancak bu değerlendirme işlemi kısa süre içinde gerçekleştirilmeli ve patates tüketilmelidir, aksi halde bozulma gerçekleşebilir. Patates kızartmasının o anda tüketilmesi zor olabilir. Yahut fazla gelebilir. Bu durumda, kızartma bayatlayacak ve eski lezzetini kaybedecektir. Bu durumda uygulanacak bazı yöntemler, patates kızartmasının değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Bayat Patates Kızartmasının Değerlendirilmesi

  • Bayat patates kızartmasının yeniden ilk tazeliğinde tüketilebilmesi için yapılabilecek ilk işlem, patateslerin yeniden kızartılmasıdır. Varsa Hindistan cevizi yağı ya da fındık yağı, patateslerin çıtır çıtır olmasını sağlayacaktır.
  • Bayat patatesler omlet yapmak için de kullanılabilir. İlk olarak patatesler çatalla bir kabın içinde ezilir ve daha sonra bir kasede çırpılmış yumurta ile omlet yapılır.
  • Bayat patates kullanılarak patates mücveri de yapılabilir. Patates mücveri oldukça lezzetli bir kahvaltılık ya da çay saati menüsü olabilir. Bunun için patates kızartmalarının içine biraz un, bir miktar su, baharat ve tuz eklendikten sonra hepsi karıştırılır ve yağlanmış bir tavada iki tarafı da pişirilir.
  • Bayat patatesler, fırında ısıtılarak ya da ocakta tava içinde ısıtılarak eskisi gibi taze olması da yeniden sağlanabilir. Eğer patates çok bayat değil ise yani söz gelimi aynı günün sabahında kızartılmış ve kızartılmasının üzerinden 4 – 5 saat geçmiş ise fırında ve ocakta ısıtma yöntemi işe yarayacaktır.

Bayat Patatesin Isıtılması

Bayatlamış patateslerin taze hale yeniden getirilmesi için ısıtılması yeterli olacaktır.

  • Bayatlamış olan patateslerin fırında ısıtılması mümkündür. Bunun için ilk olarak fırın 220 – 220 derecelik ısıya getirilir. Daha sonra fırındaki tepsilerden bir tanesine yağlı kağıt serilip bayatlamış patatesler bu tepsiye dizilir. Bu işlem sırasında alüminyum folyo kullanılması önerilmez. Bunun nedeni alüminyum malzeme ve folyoların ısıl işlemler sırasında sağlık açısından zararlı bir hale gelmesidir. Patatesler fırın tepsisi içinde birbirine temas etmemelidir. Fırın ısındıktan sonra birkaç dakika tepsi içine yerleştirilir ve birkaç dakika içinde patatesler yeniden çıtırlığına kavuşturulur.
  • Soğuyan ve bayatlayan patatesler, ocakta da rahatlıkla ısıtılabilir. Ancak döküm tavalar ile ızgara türü tavalar daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır. Döküm tava kullanımında tavanın iç yüzeyinin iyice ısınmasına dikkat edilmelidir. Ancak granit ya da teflon tava da iş görecektir. Bunun için ilk olarak tavaya az miktarda ayçiçeği yağı dökülür ve ısınması sağlanır. Yağ patateslerin birbirlerine yapışmasını önleyecektir. Yağın ısınmasından hemen sonra patatesler tavaya atılır ve 3 – 4 dakika kadar kızartılır. Elma dilimi patateslerde 6 dakikaya kadar kızartma işlemi gerekebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.