Bilgi Yeriniz

Bayat Kek Nasıl Değerlendirilir?

24.05.2018
4.280
Bayat Kek Nasıl Değerlendirilir?

Türk toplumunda muhabbetin sırrı, çay ve kek ikilisidir. Her nasıl ki çay muhabbetin anahtarıysa, kek de onun en yakın arkadaşıdır. Kek hem yapılışı basit hem de çay, kahve gibi birçok içeceğe eşlik edebilecek bir tatlıdır. Hamur işlerinin klasiklerinden olan kek, büyük küçük fark etmeksizin tüketilir ve herkes tarafından sevilir. Damak tadına göre birçok farklı malzemeden kek yapılabilir. Vanilyalı, muzlu, çikolatalı, kakaolu gibi birçok kek çeşidi bulunmaktadır. Kolayca şekillendirilebilen yapısı ve piyasada birçok tür kek kalıbı bulunması, keki pasta yapımında da kullanılabilir kılar.

Ev yapımı kekler katkı maddeleri içermezler. Dolayısıyla çok daha sağlıklıdırlar ancak yumurta içeren bir tatlı olduğu için kolayca bozulabilir, yumuşayabilir, tadı bozulabilir. Bu sebeple keki doğru şekilde muhafaza etmek oldukça önemlidir.

Kekin Bayatlamaması İçin Nasıl Saklanmalıdır?

  • Öncelikle, ev yapımı kekinizi pişirdikten sonra direkt olarak saklama kabına geçirmemeniz gerekir. Çünkü henüz soğumamış kekin kabarıklığı ve dokusu kolayca bozulabilir. Kekin bir süre soğumasını bekledikten sonra kaba geçirmelisiniz.
  • Eğer borcam ya da cam tepside muhafaza edecekseniz, iyice streçlemeye özen gösterin. Streç film yerine alüminyum folyo da kullanabilirsiniz. Eğer saklama kabına koyacaksanız, kapağını iyice kapattığınızdan emin olun. Paketlenen keklerinizi buzdolabında saklayabilirsiniz. Kek saklama konusunda en çok dikkat edeceğiniz nokta, keki hava almayacak şekilde paketlemektir. Hava alan kek kolayca bayatlar, bozulur, tüketim ömrü kısalır.
  • Hemen tüketilmeyecek keklerinizi ise kalıbıyla ya da düzgünce dilimlendikten sonra buzdolabı poşetine koyabilirsiniz. Sonrasında da buzdolabı ya da derin dondurucuda muhafaza etmeniz gerekir.
  • Kekinizi direkt olarak güneş ışığı alan bir yerde saklamamaya dikkat edin.
  • Hemen tüketilmeyecek olan kek parçalarını ya da keki, buzdolabında ya da derin dondurucuda muhafaza ettiğiniz takdirde, daha sonra kullanmak için mikrodalga fırın ya da fırında ısıtabilirsiniz. Dolapta bekleyen keklerde hiçbir bozulma görülmeyecektir.
  • Ev yapımı keklerinizi pişirdikten sonra bir süre soğumasını bekleyip, düzgünce paketleyip muhafaza ettiğiniz takdirde en az 4 gün süresince tazeliklerini koruyabilirler.

Bayat Kek Nasıl Değerlendirilir?

  • Yedikten sonra tabağınızda kalan, belki uzun süre bekleyen ve kuruyan kek kırıntılarını ve parçalarını atmak istemezseniz, kalan parçaları iyice ufaltarak daha sonra kullanılmak üzere buzdolabı ya da derin dondurucuda saklayabilirsiniz.
  • Bayat kek parçalarını, dilimlerini yapacağınız birkaç sütlü tatlı tarifinde kullanabilirsiniz. Kek parçaları yeni tatlınıza aroma katarken, ziyan edilmemiş de olurlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.