Bilgi Yeriniz

Başımın Sağ Kısmındaki Acı

23.03.2018
4.977
Başımın Sağ Kısmındaki Acı

Baş ağrısı, çok basit nedenlerle ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olduğu gibi ciddi sağlık sorunlarının da belirtilerinden bir tanesi olabilmektedir. Baş bölgesinde ağrı, başın tamamında ortaya çıkabildiği gibi tek taraflı olarak da meydana gelebilmektedir.

Başta Sağ Tarafta Ağrı ve Acı Nedenleri Nelerdir?

Baş bölgesi, travmalara, darbelere oldukça açık bir konumdadır. Bu nedenle kolaylıkla bu bölgeye darbe alınabilir. Kafa üstü düşmek, başı bir yere çarpmak gibi nedenlerle tek taraflı olarak ağrı ortaya çıkabilir. Eğer ortaya çıkan ağrı birkaç gün devam ederse veya şiddetlenme gerçekleşirse en kısa zamanda doktora gidilmesi gerekir. Baş bölgesi oldukça hassas olduğu için beyin sarsıntısı ya da beyin kanaması riski ortaya çıkabilir. Özellikle;

  • Konuşmada zorlanma,
  • Denge kaybı,
  • Bilinç kaybı,
  • Mide bulantısı,
  • Aniden ortaya çıkan şiddetli baş ağrısı gibi belirtiler ciddi travmatik belirtilerdir. İhmal edilmemesi sağlık açısından çok önemlidir.
  • Tek tarafta ortaya çıkan ağrıların en yaygın sebeplerinden bir tanesi migrendir. Sadece başta ağrı ile tanı konulamaz ancak yine de sağ tarafta ağrı oluşumu sık sık tekrarlanıyor ise migrenden şüphelenmek gerekir. Migren, beslenme düzeni olmayan ve strese yoğun olarak maruz kalan kişilerde görülmektedir.
  • Kaygı, endişe ve stres nedeniyle de başta tek taraflı ağrı meydana gelebilir. Baş ağrısı stresin öncelikli sonucudur ve bu nedenle strese yol açan etmenlerden uzak kalmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • İkincil derecedeki baş ağrıları da sağ tarafta ağrı kategorisinde değerlendirilebilir. Özellikle sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklar ya da sinüzit gibi kronik rahatsızlıklar sonucunda başın sağ tarafında ağrı oluşabilir.

Başın sağ tarafındaki ağrı nedensiz yere ortaya çıkıyor ve birkaç gün boyunca devam ediyorsa yahut sıklıkla tekrarlanan bir durum halini almışsa, mutlaka uzman bir doktora muayene olunması gerekir. Sorun nörolojik bir rahatsızlık da olabileceğinden, tetkiklerin yapılması hayati önem taşır.

Sağ Taraftaki Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Doktor gözetiminde sebepler belirlendikten ve tedaviye başlandıktan sonra baş ağrısı tedavisinde bireysel çabalar da önem kazanır. Özellikle açık havada yapılacak yürüyüşler, sesten arındırılmış, karanlık bir odada istirahat etmek, tek taraflı baş masajı yaptırmak gibi faaliyetler durumun çözüme kavuşturulması bakımından etkili yöntemlerdir.

Başın tek tarafında acı hissi, ılık su ile alınacak duş ve ayakların soğuk suda bekletilmesi gibi yöntemlerle de ortadan kaldırılabilmektedir. Başta acı hissedilen bölgede şişlik de varsa, yani bir travma nedeniyle acı ortaya çıkmışsa, bu bölgeye soğuk kompres yapılması da ağrı ve acıyı hafifletecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.