Bamya Dondurucuya Nasıl Konur?

Bamya Dondurucuya Nasıl Konur?
16 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.015 kez okundu.

Bamya, yapışkan tadı ile çoğu insanın sevdiği bir sebze değildir. Yazları daha çok zeytinyağlı tüketilen bamya tercihen dondurucuya atılarak da kışın tüketilebilir. Bamya yemeği çok basittir ve basit olduğu kadar da lezzeti yerinde bir yemektir.

Bamya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

 • Bamya derin dondurucuda saklanmak isteniyor ise saklanacak bamyaların çürük değil, taze olması gerekmektedir. Böylece dondurucuda daha dayanıklı bir şekilde kalabileceklerdir. Dondurucuda saklanacak bamyalar seçildikten sonra tek tek sap kısımları huni şeklinde kesilir. Bu noktada yamuk kesmemeye dikkat etmek gerekiyor. Çünkü yamuk kesilir ise sümüksü yapısı ortaya çıkabilir ve bamyanın lezzetinde bozulmalar olabilir. Bamya ister yeşil fasulye gibi haşlanarak ister yağsız bir şekilde kaynatılan domatesin içinde pişirilerek saklanılabilir.
 • Bamyayı dondurucuda saklamanın başka bir yöntemi ise şoklama yöntemidir. Bamyalar ilk önce yüksek ısıda haşlanır daha sonra soğuk suyun içerisinde bekletilir. Bu yöntemde bamyanın derin dondurucuda saklanması için ayrı bir yöntemdir. Saklanmaya hazır hale gelen bamyalar bir kere çıkarıldığında ne kadar kullanılıyor ise ona göre eşit halde buzdolabı poşetlerine konulur ve buzdolabı poşetlerinin ağzı hava almayacak şekilde bağlanır. Başka bir saklama şeklide cam kavanozlardır. Cam kavanozların içerisine de kapaktan hava girmiyor ise dondurucuda saklanabilir. Böylece kışlık yemek ihtiyacının bir bölümü aradan çıkmış olur.

Dondurucudan çıkarılıp yemeğin içerisinde kullanılacak bamyanın çözünmesi beklenmeden yemeğin içerisine ilave edilmelidir. Eğer çözünmesi beklenir ise bakteri oluşumu olabilir. Bu da yemek yenildiğinde insan sağlığında bozulmalara sebep olabilir.

Bamyanın Faydaları Nelerdir?

 • Tüketildiğinde günlük folik asit ihtiyacının %22’si gibi bir kısmını karşılar. Folik asit açısından zengin olan gıdalar akciğerlerin temizlenmesinde önemli rol oynarlar.
 • Bamya yüksek oranda lif kaynağıdır. Kabızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bir nevi doğal müshil görevi görebilir. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde rol oynar.
 • Bamya yüksek miktarda A vitamini içerir. A vitamini göz sağlığında önemli rol oynar. Bamya tüketmek cilt sağlığında da önemlidir.
 • Yüksek oranda C vitamini içerir. Bu neden ile anti-enflamatuas özelliği olduğu için astım hastalarına iyi gelmektedir.
 • Bamya çok sayıda mineral içerir. Tüketiminde günlük alınması gereken mineral ihtiyacının bir kısmı alınmış olur.
 • Bamya yüksek oranda lif bulundurduğu ve antioksidan özelliğine sahip olduğu için kansere karşı iyi bir savunucudur.
 • K vitamini içerdiği için kemik sağlığı için önemlidir. Bunun yanı sıra kanın pıhtılaşmasına da yardımcı olur.
 • Bamya düşük kalorili bir sebze türüdür. Bu neden ile diyet listelerinde sık sık yer alır. Tüketimi serbesttir.
 • Bamya tüketimi kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git