Bilgi Yeriniz

Bambu Mutfak Eşyaları Nasıl Temizlenir?

12.05.2018
5.847
Bambu Mutfak Eşyaları Nasıl Temizlenir?

Çoğunlukla Asya’da yetişen bir bitki olan bambu, Japonya, Çin, Hindistan gibi birçok ülkede dürüstlük, ömür ve dostluk kelimelerini sembolize eder. Bambu, diğer bitkilere göre daha fazla oksijen üretir, yani daha fazla karbondioksit soğurur. Bu sebeple bambu, havayı en hızlı temizleyen ve dünyaya en hızlı şekilde katkıda bulunan bitkidir. Diğer ağaç türlerinden daha hızlı hasat edilir ve uygun iklim koşullarında ve yeterli su olduğunda hızla gelişir ve ormana dönüşür. Hiçbir tarım ilacına veya hormona ihtiyaç duymaz.

Neden Bambu Mutfak Eşyaları Tercih Edilmeli?

Bambudan bir mutfak ürünü ya da mobilya yapmak için 2 aylık bir bambuyu bile kullanabilirsiniz. Örneğin meşeden bir eşya yapmak için, 50 yıllık bir meşeyi kesmeniz gerekir. Kesilen meşenin geri gelmesi 50 yıl sürecekken, bambu birkaç ayda baştaki haline dönebilir. Bambu, işlendiğinde oldukça sağlam ürünler ortaya çıkar. Bambu ağacının en ham hali kullanılır. Bu sebeple, bambu bir ürünün kullanım ömrü doldu ise doğaya geri dönebilecektir. Bambu ürünler, doğru kullanıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilirler. Bambu eşyaların birkaç doğru kullanım kriteri vardır.

Bambu Mutfak Eşyaları Nasıl Muhafaza Edilir?

  • Saklama: Bambu ürünler, direkt olarak güneş ışığı alan bir yerde saklanmamalıdır. Güneş ışınları ürünün çatlamasına sebep olabilecekken, üzerindeki kaplamayı da soldurabilir.
  • Kullanım: Bambu ürünler, sıcaklığa oldukça dayanıklıdırlar. 80 dereceye kadar sıcaklıktaki gıdaların servis edilmesinde kullanılabilirler. Gıdanın soğumasını engellerler. Onun dışında et, balık, çerez ve tatlı servislerinde de kullanılabilirler.
  • Yıkama: Kullanıldıktan sonra mümkün olduğu en kısa sürede yıkanmalıdırlar.

Bambu Mutfak Eşyaları Nasıl Temizlenir?

  • Bambu mutfak eşyaları, hassas ürünler oldukları için temizliklerinde sıcak su kullanmaktan kaçınmak gerekir. Aşırı sıcak su, bambu ürünlere zarar verebilmektedir. Bu sebeple, bambu ürünlerin temizliğinde ılık su kullanılmalıdır.
  • Sıvı deterjanlar da bambu ürünlere zarar veren diğer maddelerdir. Bulaşık deterjanı bambu eşyanızı kısa süre içerisinde bozabilir.
  • Bambu mutfak eşyalarını bulaşık makinesinde yıkamak yerine elde yıkamayı tercih etmeniz, kullanım ömrünü uzatacaktır.
  • Bambu eşyalar yıkanırken, süngerin sert ve tırtıklı yeri değil de yumuşak kısmı kullanılmalıdır.
  • Bambu eşyalarınızı yıkadıktan sonra, havlu ile kurulamanız gerekir. Su, bambu eşyalar üzerinde çok beklerse üründe aşınma yapabilir, zarar verebilir. Bu sebeple yıkarken, durulama işlemini kısa tutmaya ve hemen bitirmeye de özen göstermelisiniz.
  • Kurulama işleminden sonra bambu eşyalarınızı doğal zeytinyağı veya sedir yağı ile yağlayabilirsiniz. Yapısı kuru olduğu için normalde sos ve diğer sıvıları emmez fakat, doğal zeytinyağını bünyesine alır. Zeytinyağı ile yağlanan bambu mutfak eşyanızı kurumaya bırakın. Yağlama işlemi, hem bambu eşyanızın ömrünü uzatır, hem de yeniymiş gibi gösterir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.