Bilgi Yeriniz

Balık Yedikten Sonra Sütlü Tatlı Yenir mi?

24.11.2018
5.492
Balık Yedikten Sonra Sütlü Tatlı Yenir mi?

Balık yedikten sonra sütlü tatlı yenir mi balık severlerin merak ettiklerinden birisidir. Balık yedikten sonra çoğu kişi tatlı olarak helva yemeyi tercih eder. Bu durum helvanın balığı bastıran bir özelliği olmasından kaynaklıdır. Balık yedikten sonra sütlü tatlı yenir mi ise merak edilenlerden birisidir. Balık yedikten sonra zehirlenme ihtimali olduğu için çoğu kişi yoğurt, ayran vb. süt ürünlerini kullanmaz. Bu durum sütlü tatlılar için de geçerli bir durumdur. Çoğu kişi balık yedikten sonra içinde süt içeren tatlıların yenmemesi gerektiğini düşünür. Bu bilgi doğru bir bilgi olsa da eksik olduğunun altı çizilmelidir. Balık yedikten önce ya da sonra süt ürünleri tüketilebilir ama dikkat edilmesi gereken nokta hem balığın hem de süt ürünlerinde kullanılan malzemelerin mutlaka çok taze olması gerekliliğidir.

Tazeliğinden emin olmadığınız süt ürünleri ve balığı birlikte tüketmeniz tavsiye edilmez, bu durum gıda zehirlenmelerine yol açabileceği için mutlaka dikkat edilmelidir.

Balık Yedikten Sonra Hangi Tatlı Tüketilebilir?

Balık yedikten sonra tüketebileceğiniz tatlıların başında helva gelir. Oldukça basit bir tatlı türü olan helva balığa en çok yakışan tatlardan birisidir. Balık yedikten sonra birkaç saat geçmesi halinde ve taze olması koşulu ile süt ürünlerinin tüketilmesinde de bir zarar yoktur. Gıda zehirlenmesi yaşanan durumların en büyük sebebi kullanılan süt ürünlerinin ve balığın taze olmamasından kaynaklanmaktadır.

Balığın Bayat Olduğu Anlaşılabilir mi?

Balık çok sevilen ve tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Özellikle kış aylarında tercih edilen balığın birçok türü bulunur. Balık pişirirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Bunlar arasında en önemlisi balığın taze olmasıdır. Bayat balıklar tüketildikten sonra gıda zehirlenmesine yol açabileceği için mutlaka taze balık tercih edilmelidir. Peki balığın bayat olduğu nasıl anlaşılır? İşte balığın bayat olduğunu anlamanın yolları:

  • Bayat balıkların yüzü ve gözlerine bakıldığında bu kolayca anlaşılır. Bayat balığın gözleri daha koyu renkli ve tamamen cansız olur. Bu tarz balıkların tüketimi yapılmamalıdır.
  • Balığın bayat olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu ise balığın dokusudur. Çok yumuşak bir dokuya sahip olan balık taze bir balık değildir. Alınacak olan balığın derisinin hafif derecede sert olmasına dikkat edilmelidir. Çok uzun süre bekleyen balığın dokusu ise zaman içinde yumuşar.
  • Bayat balığı anlamanın en kolay yollarından birisi de kokusudur. Kötü bir kokuya sahip olan balıklar uzun süredir bekliyor olabileceğinden kesinlikle kokusuna dikkat edilmelidir.
  • Bayat olan balıkların diğer bir belirtisi ise derisinin pul pul olmasıdır. Derisi grileşmiş olan balıkların bayat olması yüksek bir ihtimaldir, satın alınması doğru değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.