Bilgi Yeriniz

Ayakkabıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

08.05.2018
6.039
Ayakkabıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi, bulunduğu tüm yüzeylerde rahatsızlık hissine ve kirli bir görüntüye yol açar. Genel olarak en sık görülen lekelerden bir tanesidir. Ayakkabı yüzeyinde yer etmesi ise istenmeyen durumların başında gelir. Yağ lekesinin ayakkabıdan temizlenmesinde, ayakkabının türü önemlidir. Her tip ayakkabıda farklı bir yöntem kullanılmaktadır, bunun temel nedeni, söz gelimi deri bir ayakkabıda kullanılan yöntemin, süet ayakkabıya zarar verebilmesidir.

Yağ lekesi henüz yeni ise, kısa süre önce oluşmuşsa, mutlaka hızlı hareket edilmeli ve yapın emilmesi için uygun bir malzeme kullanılmalıdır. Özellikle aşağıda bahsedilecek olan bazı toz malzemeler, yağın emilimini sağlar ve lekenin de ortadan kalmasını sağlar. Bunun için hangi tür ayakkabıda hangi yöntemin kullanılması gerektiğinin mutlaka bilinmesi ve buna uygun hareket edilmesi gerekmektedir.

Doğal Deri Ayakkabıdaki Yağ Lekesi

Deri ayakkabılarda oluşan yağ lekeleri, diğer ayakkabı malzemelerine göre kolay bir şekilde çıkmaktadır. Bunun için yarım litre sıcak su ve iki çorba kaşığı şampuan yeterli olacaktır. Burada şampuanın içeriği de önemlidir ancak genel olarak tüm şampuanlar vücut yağlarının saçlardan temizlenmesini sağladığı için kullanıma uygundur. Şampuan ve su karıştırıldıktan sonra bir bez bu karışıma batırılır ve yağ lekesinin ayakkabıda bulunduğu bölge yavaş hareketlerle ovalanır.

Sentetik Deri Ayakkabıdaki Yağ Lekesi

Sentetik deri, doğal deriye kıyasla dayanıksızdır ancak yine de yağ lekesinin temizlenmesi, ayakkabıya zarar vermeden mümkün olabilmektedir. Bunun için bir miktar bulaşık deterjanı kullanmak yeterli olacaktır. Bulaşık deterjanı yağ lekesi bulunan bölgeye doğrudan dökülür ancak çok fazla miktarda dökmemeye dikkat etmek gerekir. Lekenin üzerini kaplayacak kadar dökülmesi yeterlidir. Bulaşık deterjanı dökülen ayakkabı bir müddet, yaklaşık 10 – 15 dakika kadar bekletilir ve daha sonra nemli bir bezle silinir.

Koyu renkli deri ayakkabılar için yağ lekelerinde doğal bir seçenek olarak muz kabuğu kullanılabilir. Deterjan türü kimyasallar ayakkabıda renk değişimlerine yol açabilmektedir. Muz kabuğunun iç kısmı ile yağ lekesi bulunan kısım ovalanır. Ardından nemli bir bezle ayakkabının yüzeyi silinir. Daha sonra ayakkabı kurumaya bırakılır.

Süet ve Nubuk Ayakkabılardaki Yağ Lekesi

Oldukça hassas bir yapıda olan süet ve nubuk ayakkabıların temizliğin dikkat edilmesi gerekir. Ancak tüm dikkate rağmen ayakkabıda yağ lekesi oluşmuşsa, aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  • İlk olarak ayakkabı fırçası ile ayakkabının yağlı bölümü fırçalanır, eğer leke çıkmıyorsa çok az miktarda bulaşık deterjanı kullanılabilir.
  • Her iki tür ayakkabıda da sıvı ile temas tavsiye edilmez. Sıvı ile temas etmesi halinde bu ayakkabılarda deformasyon oluşabilir. Bunun için yağ lekesi taze ise üzerine tuz ya da talk pudrası dökülerek yağı emmesi sağlanmalıdır.
  • Bu şekilde bir süre bekletildikten sonra ayakkabının yüzeyi sabunlu suya batırılmış fırça ile fırçalanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.