Bilgi Yeriniz

Ayak Bileklerimde Kahverengi Lekeler

16.03.2018
18.363
Ayak Bileklerimde Kahverengi Lekeler

Bazı kişilerde ayak bileklerinde kahverengi lekelerin oluştuğu görülür. Bu lekeler ayağın taraklı üst kısmına kadar yayılabilir ya da ayak bileğinin daha yukarısına doğru da ilerlemiş olabilir. Bu durum bir cilt rahatsızlığına işaret edebilmektedir. Bu yüzden mutlaka nedeni saptanmalı ve gerekli işlemler uygulanmaya başlanmalıdır.

Ayak Bileklerinde Leke Nedenleri Nelerdir?

  • Özellikle kimyasal içerikli deterjan türü ürünlerin sık kullanımı ve ciltle teması sonucunda, kişinin bu malzemelere alerjisi olduğu takdirde, ayak bileklerinde ya da ellerde kahverengi lekelenmeler yahut kızarıklıklar ortaya çıkabilir.
  • Böcek ısırması, kişiden kişiye farklı tepkimelerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Elbette bu durumda ısıran böceğin türü de önemlidir. Cilt üzerinde, alerji kızarıklıklarına benzeyen kızarıklıklar belirebilir ve bazen bu kızarıklıklar kahverengiye yakın bir tonda da ortaya çıkabilir.
  • Diyabet hastalığı, bedensel olarak en fazla belirti veren rahatsızlıklardan bir tanesidir. Ayak tabanında kızarma, yabanda şişme ya da ayak bileklerinde kahverengi lekelenme sorunu, diyabet nedeniyle de ortaya çıkıyor olabilir.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cilt renginde bölgesel olarak farklılaşma ortaya çıkabilmektedir. Bunun sebebi, deri altında melanin pigmentinin birikmesidir. Bunlara halk arasında yaşlılık lekeleri de denmektedir.
  • Güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalınması halinde, ciltte çeşitli olumsuz durumlar ve renk değişimleri gözlemlenebilmektedir. Güneşe maruz kalan ciltte melanin pigmenti normalden daha yoğun şekilde üretilmeye başlanır ve bu pigment ayak bileklerinde birikmeye başladığında, burada kahverengi lekeler olarak ortaya çıkar.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olmayan ve güneşten kaynaklanmayan ayak bileği lekelenmesi, ciddi bir karaciğer sorunu da olabilir. Bu yüzden sebepsiz yere ortaya çıkan cilt rengi değişimlerinde mutlaka bir cildiye uzmanına gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

Ayak Bileklerindeki Lekelerin Tedavisi

Bazen ciddi bir sağlık sorunu nedeniyle değil de, tamamen dış etkenlerden kaynaklanan bir sorun olsa da, ciltte renk değişimleri kişiyi estetik açıdan rahatsız edebilmektedir. Ancak yine de durumun sebebi detaylı olarak araştırılmalı ve doktor tarafından ayak bileklerinde leke şikayetiyle muayeneye gelen hastanın öyküsü dinlenmelidir.

Sebebi tespit edildikten ve tanı konduktan sonra tedavi sürecine hemen başlanır. Genellikle anti bakteriyel kremler ya da lekeleri yok etmek için kullanılan kremler doktor önerisi ile hastalar tarafından kullanılmaktadır. Lekeler zamanla kendiliğinden geçebilir. Bu durumda tekrarlama olasılığı bulunduğu ve tekrarlandığında mutlaka bir uzmana görünmek gerektiği unutulmamalıdır.

Lekelerde daha geniş bir alana yayılma, büyüme ya da daha da koyulaşma gibi durumlar gözlemlendiğinde, durum ciddiye alınmalı ve ciddi bir sorun olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.