Ayak Bileğinde Şişme, Kızarma ve Ağrı

Ayak Bileğinde Şişme, Kızarma ve Ağrı
3 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.956 kez okundu.

Ayak bileğinde şişme, kızarma ve ağrı, genellikle alınan bir darbe sonucunda ortaya çıkan semptomlar olarak bilinmektedir. Ancak bu belirtiler travmatik bir nedenden değil, ciddi bir sağlık sorunu dolayısıyla da ortaya çıkmış olabilir. Aynı zamanda bu semptomların bir arada ortaya çıkması halinde kişi günlük hayatının sürdürmede çeşitli zorluklar yaşayabilir. Kısa süreli olarak gerçekleşen şişme, kızarma ve ağrı durumu, istirahat sonrasında ortadan kaybolabileceği gibi uzun vadeli olarak da devam edebilir. Bu nedenle mutlaka sebepleri araştırılmalı ve uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Ayak Bileğinde Şişme, Kızarma ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin uzun bir süre boyunca yürümesi, çok uzun süreli olarak ayakta kalması durumunda şişme, ağrı ve kızarma sorunu ortaya çıkabilir.
  • Herhangi bir kaza durumu nedeniyle, ayak bir yere çarpılabilir, üzerine bir ağırlık düşebilir ya da buna benzer yaralanmalar söz konusu olabilir. Travmanın boyutuna bağlı olarak bilek bölgesinde şişme, kızarma ve ağrı ortaya çıkabilir. Aynı şekilde adımların yanlış atılması sonucunda, tendon bağlarda zedelenme ortaya çıkması da bu soruna yol açabilmektedir.
  • Cilt rahatsızlıklarından kaynaklı enfeksiyonlar; ayak bileklerinde ağrı, kızarıklık ya da şişkinlikle kendini gösterebilir. Aynı zamanda bacakta oluşan bir enfeksiyon yine ayak bileğinde şişkinlikle fark edilebilir. Daha çok diyabet hastaları bu durumdan muzdariptir.
  • Tendon bağlarda ortaya çıkan iltihaplanma sonucunda, ağrı kızarıklık ya da şişlik durumu ortaya çıkabilmektedir. Tendonlarda iltihaplanmanın temel nedeni, kas ve kemikler arasındaki bağlantıda tahriş ve zedelenmelerin ortaya çıkmasıdır.
  • Karaciğer, böbrek ya da kalp ile ilgili rahatsızlıkların bir belirtisi olarak da ayak bileğinde şişme kızarma ve ağrı meydana gelebilmektedir. Ayak bileklerindeki şişme gece saatlerinde ortaya çıkıyor ise, vücudun ödem tutmasından yani kalpten kaynaklı olarak değerlendirilir. Yine aynı şekilde düzenli bir biçimde çalışmayan böbrekler, sıvı birikimine yol açabilmektedir. Karaciğer kaynaklı ayak bileği şişmesinde ise, protein yetersizliği başroldedir.

Ayak Bileğinde Şişme, Kızarma ve Ağrı Tedavisi

Birkaç gün boyunca devam eden ayak bileği şikayetlerinde, mutlaka tıbbi destek alınması gerekir. Hastanın öyküsü, teşhiste oldukça önemlidir. ancak şişlik ve ağrının en aza indirilmesinde bireysel olarak da bazı adımlar atılabilir:

  • Şişen bölgeye buzla kompres yapmak ağrıyı hafifletir.
  • Ayaklar yukarıda olacak şekilde uzanarak istirahat etmek faydalı olabilir.
  • Kişinin beslenme düzenini oturtması ve zararlı alışkanlıklarından kurtulması, tedavi süreci için önemlidir.
  • Ayakkabı seçimi de bazı durumlarda ayak bileğindeki şişme ve ağrının nedeni olabilir. Bu nedenle yüksek topuklu ayakkabıların kullanılmaması önerilir. Bunun yerine ortopedik ve rahat tabanlı ayakkabılar kullanılmalıdır.

Gerekli durumlarda antibiyotik türü ilaçlarla tedavi uygulanabilir. Ayak bileğindeki değişimler, doktorun tedavi sürecinde belirleyici faktördür.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git