Bilgi Yeriniz

Boğazda Yumru, Boğulma ve Düğüm Hissi

19.03.2018
6.788
Boğazda Yumru, Boğulma ve Düğüm Hissi

Boğazda düğümlenme ve yumru hissi genellikle psikolojik olarak olumsuz durumlar sonucunda meydana gelen geçici bir durumdur. Kişinin toplum karşısında konuşma nedeniyle stres yaşaması, çok üzülmesi gibi durumlar buna örnek gösterilebilir. Ancak bazı durumlarda boğazda yumru, boğulma ya da düğümlenme hissi sağlık sorunları nedeniyle de gelişebilmektedir. Genel olarak bu durumlara yol açan etmenler aşağıda sıralanmıştır.

Boğazda Yumru, Düğümlenme ve Boğulma Nedenleri Nelerdir?

1-)Psikolojik Nedenler

Özellikle olumsuz uyarıcılar, yani kişinin gergin bir ortama girmesi, stres yaşaması ve aşırı derecede kaygılanması gibi nedenlerle boğazda düğümlenme hissi meydana gelebilir. Gözlerin dolması ve akabinde boğazın düğümlenmesi durumu ağlamanın getirdiği duygu değişimi ile nefes alamama ya da yutkunamama gibi sorunlarda kısa süreli olarak ortaya çıkabilmektedir. Panik atak teşhisi konan kişilerde de bu durum atakların ortaya çıkması esnasında meydana gelebilmektedir.

2-)Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığına bağlı olarak boğazda iltihaplanma ya da bademciklerde şişme sonucunda, yutkunamama, boğazda yumru ve boğulma gibi durumlar hissedilebilir. Hastalığın geçmesiyle bu sorun ortadan kalkacaktır. Soğuk algınlığının ilerleyen evrelerinde meydana gelen boğaz iltihaplanması durumunda, boğazda yumru ve düğüm hissi de ortaya çıkabilmektedir.

Bu durumda kişinin sigara tüketiminden kaçınması ve çok büyük lokmalarla katı besinler tüketmemesi çok önemlidir. Çünkü boğazın tahriş olması, hem iyileşme sürecini hem de acıyı artıracaktır.

3-)Enfeksiyonlar

Kişide yutkunamama ya da boğazda yumru hissine ek olarak bedensel olarak aşırı yorgunluk ve halsizlik söz konusu olabilir. Genellikle bu iki durumun bir arada ortaya çıkmasında neden enfeksiyonel rahatsızlıklardır. Genellikle ilaç tedavisi ile bu sorun çözülebilmektedir.

Boğazda yumru, düğümlenme ve boğulma hissine guatr ya da tiroidle ilgili sorunlar da yol açabilir. Bunlar ciddi anlamda bireyin hayatını etkileyen rahatsızlıklardır ve profesyonel tedavi gerektirdiği unutulmamalıdır.

Boğazda Yumru, Boğulma ve Düğüm Hissi Tedavisi

Boğazda ortaya çıkan tüm sorunlar, kulak-burun-boğaz bölümü ilgilenmektedir. Bu nedenle bu şikayetlere sahip olan kişilerin acilen hastanenin bu bölümüne gitmesi ve muayene olması gerekmektedir.

Nedeni tam olarak belirlenemeyen boğazla ilgili bahsi geçen sorunlarda, ciddi bir bedensel rahatsızlık da ortaya çıkabilir bu yüzden de tetkiklerin son derece detaylı bir şekilde yapılması önerilir. Özellikle soğuk algınlığı ile başlayan ancak iyileşmek yerine gittikçe ağırlaşan rahatsızlıklarda ilaç tedavisine derhal başlanması, iyileşme sürecinin çok uzamaması açısından çok önemlidir.

Bireysel olarak ise boğazı tahriş edecek besinlerden kaçınmak, sigara kullanımından uzak durmak ve çok soğuk içecekler tüketmemek yararlı olabilir. Psikolojik olarak ortaya çıkan rahatsızlıklarda ise bu alanda uzman bir hekimle görüşmek etkili olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.