Bilgi Yeriniz

Ay Çekirdeği Nasıl Kavrulur?

09.06.2018
2.437
Ay Çekirdeği Nasıl Kavrulur?

Ay çekirdeği, günümüzde özellikle çay saatlerinin vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir. Ay çekirdekleri her ne kadar günümüzde marketlerden satın alınıyor olsa da, bazı kuruyemişçilerde çiğ olarak bulunabilmesi de mümkündür. Çiğ ay çekirdeğinin çok daha ekonomik ve çok daha lezzetli olması nedeniyle birçok kişi tarafından kavrulmamış olarak satın alındığı da bilinmektedir.

Ay çekirdeği çiğ şekilde satın alınmış ise üç farklı yöntem kullanılarak kavrulabilir. Her bir yöntemin bilinmesi gereken yönleri ve kendilerine özel kavrulma süreleri olduğu unutulmamalıdır.

Eğer ay çekirdekleri ayçiçeği üzerinde satın alınmış durumdaysa, ilk olarak çekirdeklerin çiçekten ayrılmaları gerekmektedir. Daha sonra kavurma işlemine geçilebilir. İlk olarak kavurma işleminde kullanılacak bir kavurma kabı seçilmelidir. Ocakta kavrulacaksa geniş bir tava iş görecektir. Aynı şekilde fırında kavurma yöntemi için bir tepsi ve sobada kavurma için de yine fırın tepsisi yeterli olacaktır.

Ay Çekirdeği Kavurma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Ocakta Kavurma

Aç çekirdeklerinin ocakta kavrulması işlemi hem kolay hem de pratik bir yöntemdir ancak dikkat gerektirir. Tuzlu olarak çekirdeklerin kavrulması için bir miktar su ve çok az miktarda da un kullanılması da gerekmektedir. Un, çekirdeklerin tuz ile yapışmasını sağlayacaktır. Ancak tuzsuz çekirdek için su, tuz ve un kullanımına gerek yoktur.

Çekirdekler kuru halde tavaya alınır ve tavanın içine de çok az miktarda su eklenir. Bu, çekirdeklerin yanmasını engelleyecektir. Su sayesinde tuz ve un çekirdeklere iyice yapışacaktır. Tavanın içine çok az miktarda da un ve arzuya bağlı olarak tuz eklenir ve sürekli olarak orta ısılı ateşte karıştırılarak her yerin eşit şekilde ısınması sağlanır.

Çekirdekler bir anda yanmaya müsaittir. Altları çok açık olduğunda, çekirdekler kavrulmadan hemen yanabilir. Çok kısık ateşte ise işlem çok uzun sürebilir. Bu nedenle orta ateşte kavrulması en idealidir. İşlem ortalama yarım saat sürer ve bu süre boyunca çekirdeklerin sürekli olarak karıştırılması, kontrol edilmesi gerekir.

2-)Fırında Kavurma

Ay çekirdekleri fırında kavrulacaksa;

  • İlk olarak bir tepsi ya da fırın tepsisi alınır, çekirdekler tepsiye eşit şekilde çok kalın olmayacak biçimde yaygın olarak yerleştirilir.
  • Fırın 180 derece olarak ayarlanır ve tepsideki çekirdeklere yeteri kadar un ve tuz eklenir.
  • Ortalama 20 dakika fırında kavurma işlemi için yeterli olacaktır. Daha uzun süre, çekirdeklerin yanmasına ve çok fazla kurumasına sebebiyet verebilir.

3-)Soba Üzerinde Kavurma

Ay çekirdekleri sobada kavrulacaksa, yanmaya dayanıklı alüminyum bir tepsi gerekecektir. Çekirdekler kuru şekilde tepsiye çok kalın bir tabaka olmayacak şekilde dizilir ve tepsiye yine ocakta kavurma yönteminde olduğu gibi un, su ve tuz eklenip iyice karışması sağlanır. Sobanın ısısına göre 15 – 25 dakika arası bir süre kavrulmaları için yeterli olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.