Bilgi Yeriniz

Aşırı Sirkeli Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim?

28.11.2018
5.369
Aşırı Sirkeli Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim?

Aşırı sirkeli turşuyu nasıl kurtabilirim son günlerde ev kadınlarının en çok merak ettiği sorulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi ise evde turşu yapmanın tam zamanı olmasıdır. Turşu kokusu ve tadı nedeniyle daha çok kış aylarında tercih edilen bir besin türüdür. Hazır satılan turşular yerine daha sağlıklı bir alternatif yaratması için sizler de evde kendiniz seçtiğiniz malzemeler ile birlikte kısa sürede turşu yapmayı deneyebilirsiniz. Sirke, tuz vb. malzemeler ile birlikte de ev yapımı turşunun lezzetinde değişimler meydana getirebilirsiniz.

Turşu yaparken turşunun aşırı sirkeli ya da aşırı tuzlu olması gibi sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Bu durumda turşuyu yeniden yıkayarak fazla olan sirkeyi ya da tuzlu olan tadı yok edebilirsiniz.

Turşu Aşırı Sirkeli Olursa Ne Yapılır?

Ev yapımı turşu yapmayı çok seviyor ama aşırı sirkeli olmasının bir türlü önüne geçemiyorsanız bir takım basit yöntemler ile artık aşırı sirkeli turşu yapmaktan kurtulacaksınız. Sirkenin aşırı miktarda katılması durumunda turşunun tadı olması gerekenden çok daha sirkeli ve acı olabilir. Bu şekilde aşırı sirkeli olmuş turşuların tüketimi zordur bu nedenle fazla olan sirkenin temizlenmesi gerekir. Turşunun çok fazla sirkeli bir tadı olması durumunda turşunun tamamının suyunu değiştirerek, sirkeli tadından kurtulabilirsiniz. Turşunun suyunu değiştirirken turşunun içindeki sebzelerin de tamamı tek tek yıkanmalıdır. Turşunun suyunu değiştirdikten sonra yeniden hazırladığınız daha az sirkeli turşu suyunu ekleyebilir ve bu şekilde olması gereken kıvamda ve lezzette bir turşu elde edebilirsiniz.

Turşunun aşırı sirkeli olması durumunda yapılabilecek diğer işlemler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Turşunun İçine Lahana Ekleyin

Turşunun tam lezzetinde olabilmesi için tuz ve sirkesinin orta ayarlı olması gereklidir. Bunlardan birinin fazla olması durumunda acı ve ekşi bir tadı olan turşuyu tüketmek ise oldukça zorludur. Turşunun fazla olan tuz ve sirkesini önlemek için içine bir miktar lahana katarak fazla tuzun emilmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta lahanaların küçük küp şeklinde değil, orta büyüklükte küpler halinde doğranması ve turşunun içine eklenmesidir.

2-)Turşunun İçine Havuç Ekleyin

Turşunun fazla olan tuz ve sirke tadını engelleyebilmek için yapılacak işlemlerden bir diğeri ise turşunun içine havuç eklenmesidir. Turşunun içine havuç ekleyerek lezzetinin dengelenmesinin sağlayabilirsiniz. Havuç fazla olan tuz ve sirke tadını dengeleyecek sebze türlerinden birisidir. Havuçların da küçük boyutta değil, orta boyutta doğranarak eklenmesine ise mutlaka dikkat edilmelidir.

Turşu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Turşu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Turşu yapımında kullanılacak kaya tuzunun iri boyutlarda olması gereklidir.
  • Kullanılacak tüm sebze ve meyvelerin taze olmasına dikkat edilmelidir.
  • Turşu için kullanılacak suyun önce kaynatılması sonra da soğutularak kullanılması gereklidir.
  • Turşu kurma esnasında mutlaka cam kavanoz tercih edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.