Aseton Ne İşe Yarar?

Aseton Ne İşe Yarar?
3 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 2.039 kez okundu.

Aseton, ilk olarak ve en yaygın şekilde, oje çıkarmak için kullanılan kimyasal bir malzemedir. Uçucu ve yanıcı bir madde olan aseton, keskin ve rahatsız edici bir kokuya da sahiptir. Ancak iyi bir çözücü olduğu için ticari amaçla da farklı birçok alanda kullanılabilmektedir.

Asetonun Temel Kullanım Alanları Nelerdir?

Aseton, ojelerin çıkarılmasını ve tırnakların kolayca temizlenmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak tıbbi alanlarda da bulguların temizlenmesi için aseton kullanılabilmektedir. Yine suç alanlarında delillerin inceleme öncesi temizliği için aseton kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle koltuk ya da halıdan lekelerin çıkarılmasında, daha çok sakız lekesinin çıkarılmasında aseton kullanılabilmektedir. Aseton sakız ile temas ettiğinde sakızın yapısını bozmakta ve temizlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Asetonun Farklı Kullanım Alanları

Aseton, alışılmış temizlik yerleri dışında, çok farklı alanlarda alternatif bir temizleyici olarak da kullanılabilmektedir. Aşağıda bu yöntemler sıralanmaktadır:

  • Aseton, bilgisayar klavyesinin temizlenmesinde etkili bir temizlik ve hijyen sağlar. Bunun için bir beze bir miktar aseton dökülmesi ve bilgisayar kapalı iken bu bezle klavyenin silinmesi yeterli olacaktır.
  • Laminant, fayans ya da karo zeminlerde inatçı lekelerin temizlenmesinde de aseton kullanılabilmektedir. Bir kâğıt havluya az miktarda aseton dökülüp bu zeminler temizlendiğinde, lekeden eser kalmayacaktır. İşlem sonrasında asetonlu zemin nemli bir bezle yeniden silinmelidir.
  • Çok sevilen el emeği göz nuru çini ve seramik ürünlerin temizliğinde aseton yine kullanılabilmektedir. Bir bezin üzerine birkaç damla aseton damlatmak ve seramikleri bu bezle silmek yeterli olacaktır. Daha sonra ürünler durulanmalıdır.
  • Kâğıt havlu üzerine dökülecek bir miktar aseton ile deri ve süet ayakkabılar üzerindeki lekeler de silinebilir. Süet ayakkabılarda deformasyon oluşmaması için asetonun çok fazla ayakkabıya temas ettirilmemesi tavsiye edilmektedir.
  • Bir sebeple ellere bulaşan yapıştırıcı kalıntılarının temizlenmesinde de aseton kullanılabilir. Bir parça pamuğa damlatılacak aseton lekeli yerlere sürülerek ovalanmalı, daha sonra eller iyice durulanmalıdır.
  • Aynı şekilde, ellerdeki yahut duvar zemin gibi zor yerlerdeki mürekkep lekeleri de asetonla kolaylıkla temizlenebilmektedir. Asetonlu pamuk bu işin birkaç dakikada çözülmesine yardımcı olacaktır.
  • Tıraş bıçaklarının temizliğinde de aseton kullanılabilir. Aseton aynı zamanda bit tür dezenfektan olma özelliği de taşımaktadır. Yine bir parça pamuk üzerine birkaç damla aseton damlatılarak tıraş bıçakları kolayca temizlenebilir.
  • Ovalansa da çıkmayan küvette zaman içinde oluşan lekelerin temizliği için küvette leke bulunan bölgeye az miktarda aseton dökmek ve daha sonra bir sünger ile lekeli bölgeyi ovmak, lekenin çıkması için yeterli olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git