Asansör Kapıları Nasıl Temizlenir?

Asansör Kapıları Nasıl Temizlenir?
29 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.341 kez okundu.

Özellikle büyük işletmelerde, çok fazla insan sirkülasyonu olmasından dolayı asansör temizliği oldukça önemli bir detaydır. Çok fazla kirlenmeye açık olan asansörler, sürekli olarak temizlenmediğinde bakteri biriktirebileceğinden, kullanılmasının çokluğuna göre kişiyi hastalandırabilmektedir. Asansörlerin hijyenik olması da bu yüzden çok önemlidir.

Asansör Kapıları Nasıl Temizlenmelidir?

 • Asansör kapılarının paslanmak çelikten üretilmesinden dolayı çok sert kimyasallar kullanmak zarar verebilmektedir. Bu yüzden asansörler için uygun temizleme ürünleri ile temizlemek daha uygun olacaktır.
 • Sirke, paslanmaz çelik temizleme konusunda ideal bir çözümdür. Doğal temizleyici olarak da kullanılan sirke ile asansör kapılarını silebilirsiniz. Fakat sirkenin kokusunun olacağından ve bu koku rahatsız edici olabileceğinden dolayı mümkün olduğunca az insan varken uygulamak daha doğru olacaktır. Sirke ile sildikten sonra da doğal bir sabun ve ılık su karışımı ile üzerinden geçebilir sirke kokusunu azaltabilirsiniz. Ya da sirke kokusunu bastırabilmek için koku spreyi kullanabilirsiniz.
 • Eğer asansörünüzde siyahlanmalar meydana gelmiş ise yarım limon ile o bölgeyi ovalayarak siyahlanmayı geçirebilirsiniz. Limonun içindeki asit asansörün yapısına zarar vermeyeceği gibi leke çıkarmada da oldukça etkili olacaktır.
 • Çok az deterjan koyduğunuz su ile, temiz bir bez yardımıyla asansör kapılarını silebilirsiniz. Bezi deterjanlı su ile nemlendirmeniz yeterlidir.
 • Asansörün kapılarının camlarını da cam silmeye yarayan sprey deterjanlar ile silebilirsiniz.
  Temizlik işlemi bittikten sonra temiz bir bez yardımı ile en son tekrar kurulama amaçlı üzerinde geçmeniz gerekmektedir.

Asansör Kapıları Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Asansör kapıları ya da kabinini temizlerken, yapıştırılan reklam amaçlı stickerları çıkarmak özellikle güç olabilmektedir. Böyle durumlar için sivri cisimler kullanmak çeliğe zarar verebilmektedir. Bu yüzden sivri cisimler kullanırken mümkün olduğunca dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Asansör yapımında paslanmaz çelik kullanıldığından dolayı sürekli olarak kimyasal kullanarak silmek aşınmasına sebep olacaktır. Bu yüzden paslanmaz çeliğe uygun ya da doğal temizlik malzemeleri kullanmak asansörünüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
 • Eğer asansör silerken kimyasal kullanıyorsanız da muhakkak üzerinden su ile geçmeniz gerekmektedir.

Asansör Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Asansör bakımında temizlik önemli olduğu kadar bakımı da oldukça önemlidir. Sürekli kullanılan asansörler, bakımı düzgün yapılmadığında bozulmaya başlayarak, içinde kalan kişilere çok zor anlar yaşatabilmektedir. Bu yüzden düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Asansör bakımından kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Asansör temizliğinde ve bakımında kullanılan malzemenin kalitesi,
 • Asansör kapılarının yağlanması, genel kontrolü,
 • Asansörün halatlarının ve civatalarının bakımı, sabitleştirilmesi,
 • Asansörü çalıştıran akünün bakımı, kontrolü,
 • Acil durum sistemlerinin bakımı, kontrolü.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git