Bilgi Yeriniz

Ahşap Kapılar Nasıl Temizlenir?

28.07.2018
2.236
Ahşap Kapılar Nasıl Temizlenir?

Ahşap kapılar, hiçbir zaman eskimeyen modern görünüşü nedeniyle evlerde sıkça tercih edilmektedir. Bu kapılar yapıldığı odun türlerine göre değişiklikler gösterse de, temizliği konusunda genelde standart yöntemler uygulanmaktadır. Ahşap bir kapıya sahipseniz aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayarak, kapılarınızın doğal görüntüsünü uzun bir süre rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Ahşap Kapılar Nasıl Temizlenmelidir?

Ahşap kapılar uzun süre temizlenmediğinde, yapı olarak bozulmaya çok elverişlidir. O yüzden mümkün olduğunca belirlediğiniz zaman aralıklarında kapılarınızı bahsedeceğimiz yöntemler ile silebilirsiniz.

1-)Sirke İle Temizleyin

Sirke evimizde her daim bulunan, yemek ve temizlik alanında sıkça tercih ettiğimiz bir üründür. Yine ahşap temizliğinde de sirke kullanmanız, kapılarınızın uzun süre doğal bir şekilde korunmasını sağlayacaktır.

Bu yöntemde sirke ile suyu karıştırmanız ve bu karışımı temiz bir bez yardımı ile uygulamanız gerekmektedir. Sirke, kapınızın temizlenmesi dışında parlamasını da sağlayacaktır.

2-)Doğal Sabun İle Temizleyin

Doğal sabun ile kapınızı silmeniz kapıya kesinlikle zarar vermemektedir. Burada da yine doğal sabun ile köpürttüğünüz su ile temiz bir bezi nemlendirip kapılarınızı rahatlıkla silebilirsiniz.

3-)Ahşap Temizleyici Ürünler

Ahşap temizleyici ürünler, ahşap hassasiyetine göre üretilen temizleyici ürünler olduğu için bu ürünü de temizlikte kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ahşap parlatıcı ürünler ile de ahşabınızı temizlik sonrası parlatmanız daha temiz bir görüntü sağlayacaktır.

4-)Arap Sabunu Leke Çıkarmak

Ahşap kapı temizliğinde çok sık olmasa da Arap sabunu da tercih edilmektedir. Arap sabunu daha çok leke çıkarmalarda kullanılmaktadır. Bu yöntemde arap sabunu ve ılık suyu karıştırmanız ve temiz bir bezi bu karışım ile nemlendirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kapınızı silebilirsiniz.

Ahşap Kapı Temizliğinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Kapılarınızı bol su ile silmekten kaçınmalısınız. Su, fazla kullanıldığında ahşabın yapısını bozabilmektedir.
  • Ahşap kapılarınızın temizliğinde kesinlikle kimyasal kullanmaktan kaçınmalısınız. Sadece kapılar için de değil, ahşap eşyalar kimyasal temizleyiciler ile temizlenmemelidir. Bu şekilde kullanılacak olan malzemeler ahşaplarınızın ömrünü kısaltmaktadır.
  • Kapılarınızın temizliğini ihmal etmemelisiniz. Uzun süre beklemiş kirler kapınıza zarar verebilmektedir.

Ahşap Kapıların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • Kapılarınızın temizliğine özen göstermelisiniz. Mümkün olduğunca doğal temizleyiciler ile kapılarınızı temizlemeye dikkat ediniz.
  • Ahşap kapılarınıza kesici aletler ile yaklaşmaktan kaçınmalısınız. Kapıda meydana gelebilecek çizimleri maalesef kapatmanız mümkün değildir.
  • Ahşabın rengini ve görüntüsünü korumak için yılda 1 kez olmak üzere verniklemelisiniz. Böylece her zaman modern ve taze bir ahşap görüntüsü elde edebilirsiniz.
  • Özellikle dışarıda kalan kapılarınız yoğun kış dönemleri sonrasında renginde solmalar ya da yıpranmalar meydana geleceğinden, böyle durumlarda mobilyalarınızı zımparalayıp tik yağı sürdüğünüzde, kapılarınız yine yeni bir görünüme sahip olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.