1 Aydır Geçmeyen Boğaz Ağrısı

1 Aydır Geçmeyen Boğaz Ağrısı
2 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.829 kez okundu.

Bir aya kadar devam eden ve bu süreyi de aşan boğaz ağrısı, boğazda oluşan bu ağrının kronik bir hale geldiğinin göstergesidir. İlk olarak boğaz ağrısı ortaya çıktığında çok şiddetli olmadığı için bu durum yeterince önemsenmez ve uzun bir süre içinde boğaz ağrısı sürekli hale gelerek kişinin rahatsız olmasına yol açar.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 • Bir ayı aşan süreyle devam eden boğaz ağrısı, sigara kullanımından kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sigara kullanımı boğazda bulunan mukozanın tahriş olmasına ve yapısının bozulmasına yol açar.
 • Bazı ilaçların hatalı kullanımı sonucunda da uzun vadeli boğaz ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma yol açan genellikle bir rahatsızlık sonucu kişinin doktora danışmadan, rastgele ilaç kullanmasıdır. Bir anda ortaya çıkan boğaz ağrısının geçmesi için ilaç kullanan birey, daha sonra uzun süre geçmeyen boğaz ağrısı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Çünkü bilinçsiz kullanılan ilaçlar, boğazdaki bakterilere direnç kazandırmakta ve daha sonradan kullanılan ilaçların da etkisini azaltmaktadır.
 • Uzun süre devam eden boğaz ağrısının bir başka nedeni de nefes borusunda, yutakta ya da yemek borusunda oluşan patolojik problemlerdir.
 • Boğaz ağrısına uzun süre maruz kalan kişilerde sürekli olarak bir şikayet söz konusudur, ancak tüm şikayetlere rağmen kişi önlem almaz, muayene olmaz ise ağrı şiddetlenebilir ve ciddi anlamda rahatsızlık verici bir hal alabilir.
 • Boğazda ortaya çıkan ve belli nedenlere dayanan kanser durumu da kronik boğaz ağrısı sebeplerinden bir tanesidir. Boğaz ağrısı ile ilgili şikayeti bulunan kişilerde sigara kullanımı ve alkol alımı da mevcutsa, bu kişilerin mutlaka bir doktora gitmesi gerekmektedir. Kanser söz konusu ise erken fark edilmesi, tedavi süreci için büyük önem taşımaktadır.

Kronik Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Uzun vadeli boğaz ağrısı şikayeti bulunan kişilerde ortaya çıkan temel belirtiler şunlardır:

 • Baş ve ense bölgesinde ağrı,
 • Sinüslerde ağrı,
 • Hırıltılı nefes alıp verme,
 • Halsizlik ve ateşin yükselmesi,
 • Boğaz kuruluğu, kuru öksürük ve hararet,
 • Midede bulantı ve buna bağlı olarak gelişen kusma,
 • Lenf bezlerinde şişkinlik.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Tedavisi

Yapılması gereken ilk şey, mutlaka muayene olmaktır. Hasta kontrol altında tutularak antibiyotik türü ilaçlarla tedavi süreci başlatılır. Kişinin sürekli olarak vakit geçirdiği ortamın nemli olması, kuru olmaması gerekir.

Kişinin beslenmesine dikkat etmesi, boğazdan zor geçmeyecek, yumuşak besinlerin tüketilmesi, sıvı alımının artırılması, ısıl ve sıcak gıdaların tüketilmesi de tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Boğaz ağrısının hafifletilmesi için tuzlu su ile gün içinde birkaç defa gargara yapılabilir. Aynı zamanda sigara kullanımına bir son verilmeli ve sigara dumanına da hiçbir şekilde maruz kalınmamalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git